Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

Założenia i cele programu „Nowe Spojrzenie”

Analizując dane statystyczne oraz informacje uzyskane przez pracowników socjalnych w trakcie rozeznania potrzeb na terenie gminy konieczna jest realizacja form wsparcia dla osób bezrobotnych, a w szczególności kobiet oraz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej spowodowanej ubóstwem i niepełnosprawnością.
Projekt zakłada kompleksowe podejście do problemów kobiet bezrobotnych, które mają utrudniony dostęp do rynku pracy z racji pełnienia swoich ról społecznych matki, gospodyni domowej. Stereotypem mówiącym, iż to mąż jest głową rodziny, który powinien zdobywać środki finansowe na utrzymanie rodziny. Na terenie naszej gminy to nadal mężczyźni mają większe szanse na podjęcie pracy i aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Wykluczenie społeczne to sytuacja, która uniemożliwia pełnienie właściwych ról społecznych. Funkcje wychowawcze w rodzinach osoby bezrobotnej narażone są na duże deformacje i ograniczenia. Rodzice utrwalają u swoich dzieci postawę osoby niemającej wpływu na przebieg własnego życia. W rodzinach, w których bezrobocie jest dziedziczone przez pokolenia nierzadko występuje problem alkoholizmu. Problem niepełnosprawności również przyczynia się do trudności w znalezieniu zatrudnienia W województwie pomorskim wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest jednym z najniższych w Polsce. Wg statystyk GOPS w Smętowie Granicznym 49 osób korzysta ze świadczeń pomocy społecznej z powodu niepełnosprawności, w tym 29 kobiet. Stanowi to zauważalną grupę wśród wszystkich świadczeniobiorców tj. 210 osób. Ich udział w życiu społecznym jest ograniczony z uwagi na liczne bariery o charakterze fizycznym lub mentalnym. W związku z powyższym zasadnym jest realizacja projektu, który pozwoli na udzielenie 8 kobietom i 2 mężczyznom oraz członkom ich rodzin pomocy w odbudowywaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz podniesieniu kwalifikacji zawodowych.

Projekt będzie miał pozytywny wpływ nie tylko na poszczególnych beneficjentów ostatecznych ale i na ich rodziny, społeczność lokalną, system pomocy społecznej, instytucje rynku pracy. Zdobycie zatrudnienia przez osoby bezrobotne wiąże się z wyjściem tych osób z systemu pomocy społecznej, daje szansę poprawy sytuacji rodziny i postrzeganie tych osób przez społeczność lokalną.

Wsparciem objęte zostaną osoby:

  • kobiety i mężczyźni
  • pozostające bez zatrudnienia
  • korzystające ze świadczeń pomocy społecznej
  • w wieku od 15 do 64 lat
  • z wykształceniem : podstawowym, zawodowym lub średnim.

Wsparciem w formie kontraktu socjalnego obejmiemy 8 kobiet i 2 mężczyzn (10 osób) korzystających z pomocy społecznej charakteryzujących się problemami w pełnieniu prawidłowych ról społecznych, braku aktywności na rynku pracy, będącymi osobami bezrobotnymi i długotrwale bezrobotnymi.

W związku z powyższym istnieje konieczność realizacji projektu, który zaoferuje tym osobom wszechstronne wsparcie, które poprzez rozwój aktywnych form ( warsztatów, szkoleń, porad specjalistycznych)umożliwi uniezależnienie się od otrzymywanej pomocy społecznej i powrotu na rynek pracy. W projekcie realizowana będzie polityka równych szans, zasada równości kobiet i mężczyzn.

Rekrutacja uczestników projektu nastąpi przy udziale pracowników socjalnych socjalnych, którzy mają dostęp do informacji na temat osób korzystających z pomocy Ośrodka, kwalifikujące się do grupy objętej wsparciem w ramach projektu. Rekrutacja zostanie przeprowadzona przez koordynatora projektu wraz z pracownikami socjalnymi. Osoby zostaną poinformowane o realizacji projektu , jego założeniach , celach i działaniach. W wyniku rozmów zostanie wyłoniona grupa 10 uczestników i sporządzona lista rezerwowa.

Informacja o realizacji projektu zostanie ogłoszona w lokalnej prasie, stronie internetowej utworzonej na potrzeby projektu w roku 2011r. ulotkach, które rozdane zostaną przez pracowników socjalnych realizujących zadania w terenie. Zamieścimy również plakaty na tablicach ogłoszeń w gminie Smętowo Graniczne.

Barierą jest strach przed podjęciem działań i brak wiary w możliwość zmiany swojej sytuacji życiowej. Charakter uczestników może spowodować zaniechanie uczestnictwa w szkoleniach, które wymagają podjęcia wysiłku. Aby przeciwdziałać takiej sytuacji od początku trwania projektu podjęte będą działania psychologiczne i integracyjne. Przewiduje się również sfinansowanie kosztów opieki nad dziećmi lub osobami zależnymi.

W ramach aktywnej integracji zawartych zostanie 10 kontraktów socjalnych. W ramach kontraktu socjalnego realizowane zostaną następujące działania dla grupy 10 osobowej (8 kobiet i 2 mężczyzn):

  • szkolenie z doradca zawodowym – spotkania grupowe oraz indywidualne,
  • szkolenie z psychologiem – spotkania grupowe oraz indywidualne,
  • szkolenie z pedagogiem „Szkoła dla rodziców”,
  • szkolenie z radcą prawnym,
  • kurs savoir vivre,
  • szkolenie pt. ABC Małej Przedsiębiorczości,
  • kurs prawa jazdy,
  • kursy zawodowe,
  • kurs komputerowy,
  • wsparcie asystenta rodziny

W ramach prowadzonych działań przewidziane jest również wsparcie dla otoczenia beneficjentów projektu.
Będzie ono realizowane poprzez zapewnienie opieki dzieciom lub osobom zależnym w trakcie udziału w zajęciach, co ułatwi udział w zajęciach beneficjentom a w szczególności kobietom.
Uczestnicy projektu, którzy zostaną wyrejestrowani z PUP zostaną objęci ubezpieczeniem zdrowotnym na czas trwania projektu.
W trakcie trwania szkoleń zapewnimy catering, poczęstunek, zwrot kosztów dojazdów na szkolenia dla b.o. projektu.