Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

LEKARZU – reaguj na przemoc

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia uruchomiła projekt informacyjno- edukacyjny pod hasłem: „Lekarzu, reaguj na przemoc!”

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wskazuje podmioty zobowiązane do podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia przemocy w rodzinie poprzez uruchomienie procedury „Niebieskich Kart”.

W wyniku nowelizacji tej ustawy w 2010 r. do policjantów i pracowników socjalnych dołączeni zostali członkowie gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, przedstawiciele oświaty i ochrony zdrowia.

Pracownicy systemu opieki zdrowotnej, lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni mają wyjątkową możliwość podejmowania interwencji w przypadku wystąpienia przemocy w rodzinie. Szacuje się, że od 20 do 35% kobiet szukających pomocy na ostrych dyżurach to osoby tak pokrzywdzone. Konsekwencją sytuacji domowej są urazy zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.

Wobec tego, to pracownik ochrony zdrowia, dzięki odpowiedmniej wiedzy i kompetencjom z zakresu rozpoznanawania i przeciwdziałania przemocy w rodzinie, może pomóc jej ofiarom.

Zapraszamy do odwiedzenia strony:  www.lekarzureagujnaprzemoc.pl