Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

Z życia ŚDS – rok 2014

Święta Bożego Narodzenia
to najpiękniejszy okres w roku, na który wszyscy czekają, a Wigilia to moment, w którym wszyscy możemy zasiąść przy suto zastawionym stole i radować się z Narodzenia Pańskiego. Tak też było w naszym ośrodku 18 grudnia. Za świątecznie zastawionym stołem oprócz nas wszystkich na co dzień przebywających w ośrodku, zasiedli także: Wójt Gminy Smętowo Graniczne Pani Anita Galant, Kierownik GOPS Pani Mariola Wolnik oraz nasz sympatyczny kierowca busa. Zaczęliśmy tradycyjnie od przeczytania Ewangelii opowiadającej o narodzinach Jezusa. Potem podzieliliśmy się opłatkiem, życząc sobie wszystkiego dobrego. Potrawy znajdujące się na stole nie tylko pięknie wyglądały, ale i smakowały. Barszcz, pierogi, paszteciki, różnego rodzaju ryby i sałatki, ciasta, szybko znikały z talerzy i każdy tylko się oblizywał i głaskał po brzuchu. Z radością w głosach i sercach śpiewaliśmy kolędy. W tym gwarze nawet nie zauważyliśmy kiedy pod choinką pojawiły się prezenty, za które pięknie dziękujemy.
Przesyłamy wszystkim ciepłe i serdeczne życzenia, aby światło choinki – symbolu radości z Narodzenia Jezusa, oświetlało zawsze Wasze życie i pozwalało odnaleźć właściwą drogę.

12 grudnia – SPOTKANIE WIGILIJNE
Zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Wsparcia w Lalkowych 11 – te już spotkanie opłatkowe,       w którym my także mieliśmy zaszczyt uczestniczyć. Spotkania te stały się w naszej Gminie swego rodzaju tradycją i stanowią stały punkt w kalendarzu wielu mieszkańców. Dla osób, starszych, chorych czy samotnych to bardzo często jedna z niewielu okazji, aby wyjść z domu, spotkać się       z drugim człowiekiem i poczuć zbliżające się wielkimi krokami Boże Narodzenie. Odświętnie nakryty stół, a na nim tradycyjne polskie potrawy wigilijne, wspólny śpiew kolęd oraz niezwykle serdeczna, rodzinna atmosfera sprawiły, że wszyscy poczuliśmy się jak w domu i jakby zbliżyliśmy się do siebie. Za cudownie spędzony czas z serca dziękujemy. Jednocześnie żywimy nadzieję, że ta wspaniała tradycja organizacji Wigilii dla tych, którzy tak bardzo tego potrzebują, przetrwa jak najdłużej.

6 grudnia – MIKOŁAJKI
Dzień Świętego Mikołaja przypadał w tym roku w sobotę. Pomimo tego, ten ulubiony przez wszystkich Święty, pamiętał o nas i zawitał w naszym ośrodku dzień wcześniej. Obdarował nas słodkościami i uraczył pyszną kawą. Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy, mając równocześnie nadzieję, że nie zapomni o nas w przyszłym roku.

28 listopada – ANDRZEJKI
Zorganizowaliśmy w naszym ośrodku zabawę andrzejkową, na którą zaprosiliśmy naszych najbliższych sąsiadów zza ściany z WTZ. Zabawa taneczna przeplatana była wróżbami andrzejkowymi. Oczywiście nie zabrakło także tradycyjnego lania wosku. Wszyscy świetnie się bawili, a gdy nasze opiekunki – Pani Marlena i Pani Basia oraz Kierownik GOPS Pani Mariola Wolnik „wleciały na miotłach”do pokoju niczym zawodowe czarownice, ze śmiechu trzeba było trzymać się za brzuch. Dziękujemy za wspaniałą zabawę:)

12 listopada – GOLEC Uorkiestra

Byliśmy na koncercie zespołu Golec uOrkiestra, który odbył się w Miejskiej Hali im. A. Grubby w Starogardzie Gdańskim. Organizatorami koncertu byli: Caritas Diecezji Pelplińskiej oraz Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim. Bracia Golcowie swoimi żywiołowymi przebojami poderwali całą salę do wspólnej zabawy. Każdy, kto tylko znał teksty piosenek, śpiewał razem z zespołem. Ten wieczór niewątpliwie naładował nas pozytywną energią.

21 października – BOGOWIE
Wybraliśmy się do Grudziądza do kina na film pt. „Bogowie”, który kilkanaście dni wcześniej miał swoją premierę. To opowieść o życiu jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów – prof. Zbigniewie Relidze. Film ten jest jednak nie tylko biografią. Niesie ze sobą szersze przesłanie. Podejmuje bowiem bardzo trudny temat transplantacji narządów, ukazując jego złożoność i wielowątkowość. Produkcja już okrzyknięta została wielkim sukcesem, zarówno przez ludzi filmu, jak i medycyny. Transplantolodzy mają bowiem nadzieję, że film ten przyczyni się do pogłębienia świadomości społeczeństwa, a co za tym idzie, zwiększenia liczby przeszczepów. Naszym zdaniem naprawdę warto zobaczyć. Niezwykle mądra produkcja zmuszająca do przemyśleń o rzeczach najważniejszych.

23 października – WŁASNY KĄT
Udaliśmy się z wizytą do Kościelnej Jani, gdzie w ubiegłym miesiącu do użytku oddano mieszkania chronione, w których aktualnie przebywa czwórka z nas. Zostaliśmy tam bardzo serdecznie przyjęci. Wszyscy byli dla nas niezwykle gościnni. Przy wspólnym posiłku mieliśmy okazję poznać pozostałych pensjonariuszy oraz personel. Zobaczyliśmy także oczywiście pokoje naszych koleżanek i kolegów. Cieszymy się, że mają oni zapewnione godne warunki mieszkaniowe oraz stałą opiekę i niezbędną pomoc.

30 września – Spacerkiem po edukację

Dnia 30 września  wybraliśmy się na spacer do Frący, by zobaczyć nowo powstałe Wiejskie Centrum Historyczno-Edukacyjne oraz zrewitalizowany zabytkowy park. Jest to kolejna oddana do użytku w ostatnich latach inwestycja zrealizowana przez gminę Smętowo Gr. przy pomocy środków europejskich. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum. Tam mieliśmy okazję obejrzeć wystawę zatytułowaną „Gmina Smętowo w starych dokumentach”, a także dokonać wpisu do księgi pamiątkowej. Następnie udaliśmy się na spacer po parku, który dziś w niczym nie przypomina tego sprzed rozpoczęcia prac rewitalizacyjnych. Dawniej zniszczony i zaniedbany, dziś jest chlubą miejscowej społeczności. Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu, a przede wszystkim władzom naszej gminy serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że miejsce to przez długie lata służyć będzie nam wszystkim, stanowiąc centrum życia kulturalnego.

24 września – U Piaseckiej Matki

Pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Pasiecznie to już stały punkt w naszym wrześniowym kalendarzu. Przed tron Piaseckiej Pani przynosimy podziękowania za otrzymane łaski oraz dzielimy się swymi zmartwieniami i troskami dnia codziennego. Podobnie jak w ubiegłych latach także i w tym roku podczas oktawy odpustu wzięliśmy udział w Diecezjalnym Dniu Chorych. Uczestniczyliśmy we mszy św. połączonej z udzielaniem chorym błogosławieństwa, a następnie udaliśmy się do studzienki. Tam każdy mógł napić się i nalać do zabranych ze sobą pojemników wodę święconą.

19 września – Czar lat 60-tych

Dnia 19 września wraz z naszymi sąsiadami wzięliśmy udział w zorganizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy z Osieka zabawowe tanecznej. Motywem przewodnim spotkania były lata 60-te ubiegłego wieku. Próbując odtworzyć ówczesny klimat wszyscy przebrali się zgodnie z panującą wówczas modą, a szaleństwom na parkiecie towarzyszyły największe przeboje z tamtych lat. Gospodarze nie zapomnieli także o słodkim poczęstunku. Za miło spędzony dzień przyjaciołom z Osieka serdecznie dziękujemy.

3 września – Na Kociewiu je wesoło

Dnia 3 września przy Centrum Kultury Kociewskiej „Kuźnia” w Lalkowach odbyła się już III edycja organizowanego przez nas Spotkania Integracyjnego z Elementami Kultury Kociewskiej pt. „Bajki, baśnie i legendy z Kociewia”. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy naszych serdecznych sąsiadów – WTZ, ŚDS Osiek oraz WTZ Caritas ze Skórcza. Jest nam niezmiernie miło, że swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władzy zarówno tej na szczeblu lokalnym jak i centralnym. Na nasze zaproszenie odpowiedział Senator RP Pan Andrzej Grzyb, Wicestarosta Powiatu Starogardzkiego i Prezes Stowarzyszenia Kociewskiego Pan Kazimierz Chyła, Wójt Gminy Smętowo Gr. Pani Zofia Kirszenstein, Przewodnicząca Rady Gminy Smętowo Gr. Pani Elżbieta Motykowska, Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Spraw Socjalnych i Opieki Społecznej Pani Sławomira Drahim, Sołtys wsi Lalkowy Pani Irena Muszyńska, Ksądź Proboszcz Parafi w Lalkowach Dariusz Nenca, historyk, regionalistka i poetka Pani Regina Kotłowska oraz tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich. Celem spotkania jest integracja i promowanie oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat kultury Kociewia. Dlatego też naszych gości podjęliśmy typowymi dla kuchni kociewskie potrawami, a na scenie wystąpił działający przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim Zespół Kociewie Retro.

3 września – W świecie baśni, bajek  i legend kociewskich

W tym roku po raz pierwszy nasze spotkanie postanowiliśmy rozszerzyć o Przegląd Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych pt. „Bajki, baśnie i legendy z Kociewia”. Była to wspaniała okazja nie tylko do tego, by głębiej zapoznać się z literaturą kociewską lecz także przed szerszą publicznością zaprezentować swe aktorskie talenty. Trzeba przyznać, że wszyscy stanęli na wysokości zadania i perfekcyjnie się przygotowali. My wystąpiliśmy z inscenizacją do baśni Andrzeja Grzyba „Drewniany ptak”. Jak się okazało wśród naszych gości największym zainteresowaniem cieszyły się bajki Bernarda Janowicza. Z twórczością właśnie tego autora zapoznali nas pozostali uczestnicy przeglądu. Nasi sąsiedzi przybliżyli nam bajkę pt. „Bruny kot i myszor”. Dzięki gościom ze Skórcza poznaliśmy bajkę pt. „Fryjenka”. Przyjaciele z Osieka zapoznali wszystkich z bajką pt. „Kuronek i kokoszka. Po każdym z występów oklaskom nie było końca, co świadczy o tym, że wszystkie bardzo podobały się publiczności. Za udział w przeglądzie oraz ogromna pracę włożona w przygotowania wszystkim uczestnikom dziękujemy.

13 sierpnia – Wędrówka po zamkach na Powiślu

Ciekawi nowych miejsc i rządni przygód już po raz kolejny podczas tegorocznych wakacji postanowiliśmy wyruszyć w podróży. Tym razem zmierzaliśmy szlakiem zamków gotyckich. Na trasie naszej wyprawy znalazły się Kwidzyn, Prabuty i Sztum. W Kwidzyniu zwiedziliśmy tamtejszy zamek, Katedrę oraz Kryptę Wielkich Mistrzów Zakonu Krzyżackiego. W Prabutach mieliśmy okazje zobaczyć Kaplice pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Bramę Kwidzyńską , dawne wodociągi miejskie i fontannę Rolanda. Z prabu udaliśmy się do Sztumu. Tam po zlokalizowanym w kościele Muzeum Ziemi Sztumskiej oprowadzał  nas członek miejscowego Bractwa Rycerskiego. Wizyta w Muzeum na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci. Nie tylko za sprawą zgromadzonych w nim eksponatów lecz także wyjątkowej osoby jaka mieliśmy szczęście tam zastać. W zwiedzaniu towarzyszył nam bowiem Pan Mieczysław Hryniewicz, jeden z aktorów „ Na Wspólnej”. W związku z tym, że tego dnia była piękna, słoneczna pogoda po wizycie w muzeum udaliśmy się na spacer bulwarem. To był naprawdę wspaniały dzień. Poznaliśmy dużo nowych miejsc i dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze cały szereg wspaniałych i równie intrygujących wypraw.

7 sierpnia – Kochamy lato

W związku, z tym że cudowna słoneczna aura i wakacyjne nastroje  nas nie opuszczają dnia 7 sierpnia, już po raz drugi w tym sezonie wybraliśmy się nad jezioro w Dobrym Bracie. Tym razem spędziliśmy tam cały dzień. Jak zwykle kapaliśmy się, a dziewczyny nie odmówiły sobie przyjemności opalania . Wypożyczyliśmy też rowery wodne. Pod koniec dnia na terenie ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego zorganizowaliśmy dyskotekę. Zabawa była tak udana, że nawet nie zauważyliśmy kiedy zapadł zmrok i trzeba było wracać do domu. W Dobrym Bracie zawsze spotykamy się z profesjonalna obsługą, serdecznością i gościnnością za co bardzo dziękujemy. Do zobaczenia w przyszłym roku.

10 lipca – Jesteśmy wszędzie

Wakacje to czas niezapomnianych podróży i przygód. Także i my postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę, by poznać nowe zakątki naszego regionu. Tym razem na trasie naszej wyprawy znalazły się: Wirty, Odry, Czersk oraz Fojutowo. W związku z ty, że nasz plan dnia był bardzo napięty w podróż wyruszyliśmy wcześnie rano. Pierwszym celem naszej wyprawy były Wirty gdzie zwiedziliśmy tamtejszy Ogród Dendrologiczny. Aby w pełni wykorzystać spędzony tam czas i jak najwięcej wynieść z tej wizyty towarzyszył  nam przewodnik. Przybliżył on nam historie tego miejsca i odpowiadał na wszystkie pytania. Z Wirt udaliśmy się do Odr. Tam zwiedziliśmy Rezerwat „Kamienne Kręgi”. Ponadto obejrzeliśmy ekspozycję archeologiczno-przyrodniczą zorganizowaną przez Muzeum Historyczno-etnograficzne w Chojnicach. Kolejny celem naszej wyprawy było Fojutowo.  Zmierzając do Fojutowa zatrzymaliśmy się w Czersku, gdzie zjedliśmy pyszny obiad, a następnie spacerkiem udaliśmy się na rynek. W Fojutowie natomiast mieliśmy okazję obejrzeć tamtejszy akwedukt wodny. Jest to największa budowla hydrotechniczna w naszym kraju. Akwedukt jest zabytkiem wzorowanym na antycznych rzymskich budowlach. Jest to skrzyżowanie dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi oraz Wielkiego Kanału Brdy. Na tym zakończyliśmy naszą wycieczkę. Pozostając pod ogromnym wrażeniem tego co zobaczyliśmy oraz nowo zdobytej wiedzy udaliśmy się do domu. Nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że wokół nas jest tyle pięknych miejsc i zabytków, które naprawdę warto zobaczyć. Zarażeni podróżniczą pasją już planujemy kolejną wyprawę.

8 lipca – Ach, co to był za dzień!

Tegoroczne lato rozpieszcza nas przepiękną słoneczną aurą. Postanowiliśmy o wykorzystać i dnia 8 lipca wybraliśmy się nad jezioro w „Dobrym Bracie”. Trzeba przyznać, że jest to jedno z naszych ulubionych miejsc i zawsze wracamy tam z największą przyjemnością. Chętnie korzystamy nie tylko z kąpieli słonecznych i tych w jeziorze lecz także z możliwości wypożyczenia sprzętu wodnego. Wyprawa po jeziorze rowerem wodnym jest dla wszystkich ogromną frajdą i sprawia nam dużo radości. To był naprawdę udany dzień. Aż szkoda było wracać do domów. Z niecierpliwością czekamy na kolejną taką wyprawę.

3 lipca – Ostatnia część z cyklu „Razem Raźniej”

To już ostatnia podsumowująca część spotkań z cyklu „ Razem Raźniej”. 3 lipca na zaproszenie przyjaciół z Osieka spotkaliśmy się w gospodarstwie agroturystycznym. Było naprawdę bardzo miło. Mieliśmy możliwość pływania łódką, kajakami i rywalizowania w wielu konkurencjach. Nagrodzone zostały także osoby, które wykazały się talentem literackim i  napisały opowiadanie związane z tematyką morską. Wśród tych osób znalazł się także Andrzej Knop. Zachęcamy do jej lektury. Spotkanie uświęciły swoja obecnością Wójt Gminy Osiek Pani Stanisława Kurowska, Kierownik GOPS w Osieku Pani Barbara Surma oraz osoby zafascynowane morzem, między innymi Pan grający na gitarze i śpiewający szanty. Oczywiście zadbano o nasze podniebienia. Te trzy spotkania utwierdziły nas w przekonaniu, że posiadanie przyjaciół to wielki skarb, i że razem to naprawdę raźniej.

„ Przygoda na morzu !”

Bardzo kocham morze. Jest takie bezkresne, błękitne i zagadkowe. Zawsze chciałem spędzić tam wakacje, jednak z różnych powodów nigdy mi się to nie udało. W zeszłym roku moje marzenie się spełniło. Przez cały rok odkładałem każdą złotówkę, by w końcu mieć upragnione wakacje.  Wyjeżdżając sam myślałem, że będzie trochę nudno, ale szybko poznałem ciekawych młodych ludzi.

Pewnego dnia by urozmaicić sobie pobyt postanowiliśmy wybrać się łodzią na ryby. Każdy z nas wziął ze sobą wypożyczony sprzęt wędkarski. Zabraliśmy ze sobą również coś do jedzenie i picia, gdyż planowaliśmy pływać cały dzień. Pogoda zapowiadała się przepięknie, morze było błękitne i spokojne. Cały czas zarzucaliśmy nasze wędki i płynęliśmy coraz dalej. Złowiliśmy kilka ryb, ale mieliśmy nadzieję na większy i ciekawszy okaz. Mijały nas łodzie, statki, kutry rybackie, a nawet ogromny statek handlowy. Było cudownie, dokładnie tak jak sobie to wymarzyłem. Czas mijał nam bardzo szybko. Nie spostrzegliśmy, że warunki atmosferyczne zaczęły się pogarszać. Zaczął wiać porywisty wiatr, morze zmieniło swój błękitny kolor i przestało być tak przyjazne. Na niebie zaczęły pojawiać się błyskawice. Łódź kołysała się coraz bardziej, a nas zaczął ogarniać strach. Tym bardziej, że dopiero teraz zauważyliśmy, że nie widać brzegu. Nagle zaczął padać ulewny deszcz. Grzmoty rozlegały się wszędzie, nawet ptactwo zaczęło uciekać prawdopodobnie w stronę lądu. Wszyscy wiosłowaliśmy jak szalenie i wtedy jedno wiosło nam pękło. Na dodatek łódź zaczęła napełniać się wodą. Byliśmy wstrząśnięci i przerażeni. Jedna z koleżanek zaczęła płakać. Myślała, że już nigdy nie uda nam się wrócić do domu. Wszyscy byliśmy bardzo wyczerpani, zmęczeni ciągłym wiosłowaniem i wylewaniem wody z łodzi. W końcu wtuliliśmy się w siebie i liczyliśmy na cud, gdyż nie mięliśmy już sił walczyć z tym żywiołem, a brzegu wciąż nie było widać. Tak zastała nas noc. Nie wiem ile czasu minęło.

Nagle dojrzeliśmy jakieś zbilżające się w naszym kierunku światło i usłyszeliśmy coraz głośniejszy warkot silnika. I wtedy wróciła do nas nadzieja.  Szybko wstaliśmy i zaczęliśmy krzyczeć, ale nie mieliśmy ze sobą żadnej latarki. Nikt nie przewidział, że nasze wędkowanie będzie trwało tak długo. Wtedy kolega przypomniał sobie, że w kieszeni ma zapalniczkę, a ja pierwszy raz w życiu ucieszyłem się, że w moim towarzystwie znalazła się osoba paląca papierosy. Wyciągnął zapalniczkę z  kieszeni i zapalił, zaczął nią machać we wszystkie strony z nadzieją, że ktoś nas zauważy. I udało się, łódź zaczęła się do nas zbliżać. Okazało się, że to kuter rybacki, który wraca z połowu dorszy. Załoga kutra pomogła nam wejść na pokład, otuliła nas kocami i szybko skierowała łódź się w stronę lądu.

Wróciliśmy do domu zmęczeni, przemoczeni, ale bardzo szczęśliwi. Ta przygoda pokazała nam jak nieprzewidywalna jest pogoda, morze niebezpieczne, a my lekkomyślni. Dała nam nauczkę, którą będziemy pamiętać do końca życia. Mimo to uważam, że te wakacje były najciekawsze w moim życiu. Ale ryby będę kupował już tylko od rybaka.

Andrzej Knop

2 lipca – Spartakiada

2 lipca wzięliśmy udział w Diecezjalnej Letniej Spartakiadzie Rekreacyjno-sportowej. Odbyła się ona na stadionie miejskim w Skórczu, a jej głównym organizatorem były WTZ Skórcz oraz LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz. Rywalizacja była naprawdę zacięta i każdy dawał z siebie wszystko. Nasze wysiłki nie poszły na marne. W punktacji zespołowej zdobyliśmy złoto! W poszczególnych konkurencjach zajęliśmy następujące miejsca: Ewa Kowalska II miejsce w biegu na 60 metrów , III miejsce w biegu na 400 metrów , I miejsce w skoku w dal  i I miejsce w pchnięciu kulą; Anita Majewska II miejsce w biegu na 400 metrów; Wiesława Chyła III miejsce w pchnięciu kulą; Damian Barabaś  III miejsce w biegu na 60 metrów, II miejsce w biegu na 600 metrów i I miejsce w skoku w dal; Andrzej Knop I miejsce w pchnięciu kulą; ponadto zajęliśmy III miejsce w sztafecie 4×100 metrów i również III miejsce w przeciąganiu liny. Myślimy, że możemy być z siebie dumni.

18 czerwiec – Razem Raźniej

Czas na drugą część spotkań z cyklu „Razem Raźniej”, tym razem wraz z przyjaciółmi z Osieka pojechaliśmy do Gdyni. Zwiedziliśmy tam Muzeum Marynarki Wojennej oraz Okręt ORP Błyskawica – najsłynniejszy polski niszczyciel z czasów II wojny światowej. Od rana towarzyszyła nam przepiękna pogoda dlatego poszliśmy na plażę, gdzie można było zamoczyć nogi w słonej wodzie oraz „złapać” trochę słońca. Spędziliśmy w Gdyni cały dzień, a i tak żal było nam wracać. No cóż wszystko co dobre szybko się kończy.

16 czerwiec – 15-lecie WTZ Caritas Skórcz

16 czerwca nasi przyjaciele z WTZ Caritas Skórcz obchodzili 15-lecie istnienia swojego ośrodka. W związku z tym zorganizowali  oni małą uroczystość, aby uświetnić ten dzień. Z gratulacjami i najlepszymi życzeniami pojechała do Skórcza nasza delegacja w skład, której wchodzili: Kierownik GOPS Pani Mariola Wolnik, nasza pedagog Pani Marlena Koksa oraz dwie nasze koleżanki Anita Majewska i Wiesława Chyła. Po uroczystej mszy świętej i części oficjalnej złożyli oni w imieniu nas wszystkich najserdeczniejsze  życzenia, kwiaty oraz drobny upominek. Jeszcze raz życzymy kolejnych owocnych lat pracy.

11 czerwiec – Dzień Hawajski

11 czerwca przenieśliśmy się w gorące klimaty… a to za sprawą naszych sąsiadów, którzy zorganizowali Dzień Hawajski. Do wspólnej zabawy i wypoczynku zostały zaproszone ŚDS i WTZ z powiatu starogardzkiego. Piękna , słoneczna pogoda oraz barwne stroje przybyłych gości spowodowały, że naprawdę poczuliśmy się jak na Hawajach. Uroczystość przeplatana była różnymi konkursami zarówno plastycznymi, fizycznymi jak i kulinarnymi, np.: wyklejanie palmy, picie przez słomkę na czas, robienie drinków, czy chociażby przechodzenie pod liną w określonej pozycji. Nie zabrakło także muzyki, tańców i pysznych przekąsek. Kto by pomyślał, że Hawaje można mieć w zasięgu ręki. Dziękujemy za wspaniałą zabawę.

20 maja – RIO 2

Dnia 20 maja 2014r. pojechaliśmy do Grudziądza do kina. Tym razem postanowiliśmy obejrzeć film animowany pt. „Rio 2”, który właśnie wszedł  na ekrany polskich kin. Był to bardzo dobry wybór. Wspaniale się bawiliśmy. Mięliśmy okazję do odpoczynku i relaksu. Projekcja odbyła się w formacie 3D, dzięki czemu mięliśmy wrażenie, że znajdujemy się w samym środku akcji. Przed rozpoczęciem seansu korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na spacer bulwarem. To był naprawdę bardzo miło spędzony dzień.

14 maja – Mów do mnie jeszcze

Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku wzięliśmy udział w organizowanym przez WTZ Lalkowy konkursie recytatorskim poezji miłosnej pt. „Mów do mnie jeszcze”. W konkursie wzięli udział podopieczni ze ŚDS i WTZ z powiatu starogardzkiego. Tym razem nasz ośrodek reprezentował Andrzej Knop, który przygotował wiersz Dariusza Glińskiego pt. „Urodziny miłości”. Wprowadzając wszystkich w atmosferę zadumy i romantyzmu wyrecytował sobie III miejsce. Serdeczne gratulacje!

1 maja – Kociewska Kuźnia Rozmaitości

Podczas tegorocznej majówki mięliśmy zaszczyt wziąć udział w wyjątkowej imprezie, jaka odbyła się na terenie naszej gminy. Dnia 1 maj w Centrum Kultury Kociewskiej „Kuźnia” w Lalkowych odbyła się I Edycja Kociewskiej Kuźni Rozmaitości, której organizatorami byli: Urząd Gminy Smętowo Graniczne oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym wraz ze Stowarzyszeniem Towarzystwo Przyjaciół Lalków. Spotkanie zrealizowana w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Pierwszą Edycję Kociewskiej Kuźni Rozmaitości rozpoczęto od części oficjalnej, podczas której głos zabrali Wójt Gminy Smętowo Graniczne, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego oraz Starosta Powiatu Starogardzkiego. Po części oficjalnej rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli z terenu naszej gminy oraz koncerty zespołów: Antoś Szprycha, 2+2 i Janusza Laskowskiego. Atrakcją festynu były stoiska wystawiennicze, na których lokalni wytwórcy prezentowali gościom bogactwo kulinarne regionu. Pomimo wyjątkowo niesprzyjającej aury spotkanie uważamy za bardzo udane. Mamy nadzieję, że Kociewska Kuźnia Rozmaitości już na stałe zagości w kalendarzu gminnych imprez. My z wielkim zainteresowaniem czekamy na jej kolejne edycje.

26 kwietnia – Konkurs fotograficzny pt. „Miłość miłosierna w obiektywie”

Chętnie bierzemy udział w różnych konkursach, ponieważ możemy w ten sposób sprawdzić swoje możliwości i co najważniejsze dobrze się bawić. Tym razem wzięliśmy udział w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez WTZ Caritas Skórcz. Przedmiotem konkursu były indywidualnie wykonane fotografie związane tematycznie z tytułem konkursu, który brzmiał „ Miłość miłosierna w obiektywie”. Do konkursu przystąpili Damian Wawrzonkowski i Ewa Kowalska. Damian uwiecznił w obiektywie Pana Jurka, któremu ktoś podaje wodę, okazując tym samym swoją miłość i dobroć. Ewa natomiast sfotografowała rannego pieska, którym troskliwie ktoś się opiekuje. Oboje odnieśli ogromny sukces Damian zajął I miejsce, a Ewa tuż za nim zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy naszym przyjaciołom i zachęcamy do dalszej twórczości.

25 kwietnia – Centrum Nauki Eksperyment

Rządni wiedzy i ciekawi świata pojechaliśmy do Centrum Nauki Eksperyment. Jest to miejsce, gdzie przez samodzielne wykonywanie doświadczeń, przeprowadzanie eksperymentów i inne działania, można odkryć i poznać tajniki wiedzy oraz ciekawostki otaczającego nas świata. W centrum znajdują się 4 główne wystawy traktujące o wodzie, człowieku, przyrodzie i świecie fizyki. To nieprawdopodobne, ale wszyscy świetnie się bawiliśmy, a jednocześnie uczyliśmy. Śmiechom i zaskakującym sytuacjom nie było końca. Ze względu na piękną pogodę po wszystkich ciekawostkach naukowych wybraliśmy się na spacer Skwerem Kościuszki. Miło było na koniec dnia posłuchać szumu fal i poczuć na ciele chłodny ale jakże przyjemny morski wietrzyk.

17 kwietnia – Wesołego Alleluja

W naszym ośrodku odbyło się najważniejsze w ciągu całego roku śniadanie – śniadanie wielkanocne. Na stole znalazły się przygotowane wspólnie tradycyjne potrawy takie jak: żurek, biała kiełbasa, baba wielkanocna, sałatki, mazurek. Oczywiście centralne miejsce zajęły jajka – symbole życia, którymi to podzieliliśmy się, życząc sobie wszystkiego co najlepsze. Za wielkanocnym stołem zasiadła z nami Pani Wójt, a także Pani Kierownik GOPS. Całemu śniadaniu towarzyszyły „ochy i achy” nad pysznym jedzeniem oraz miła świąteczna atmosfera. Życzymy wszystkim WESOŁEGO ALLELUJA!!!

12 kwietnia – Konkurs Wielkanocny w Smętowie

Wzięliśmy udział w zorganizowanym przez GOKSiR w Smętowie Granicznym kiermaszu wielkanocnym połączonym z konkursem na stroik oraz zajączka wielkanocnego. Jest nam bardzo miło ponieważ nasze prace zostały zauważone przez jury i  nagrodzone. Stroik, który przygotowaliśmy wspólnie zajął I miejsce, II miejsce natomiast zdobył stroik naszej koleżanki Ewy Kowalskiej. Zasługuje ona na szczególną pochwałę, gdyż wykonany przez nią zajączek także został nagrodzony i zajął III miejsce. O oprawę artystyczną kiermaszu zadbała schola parafialna Muzyczna Arka, chór „Złota jesień” oraz dzieci ze świetlicy wiejskiej w Leśnej Jani. Koło Gospodyń Wiejskich zadbało natomiast o pyszny poczęstunek składający się z tradycyjnych wielkanocnych potraw. Swą obecnością organizatorów i gości zaszczyciła Pani Wójt Gminy Smętowo Graniczne Zofia Kirszenstein.

11 kwietnia – Konkurs Wielkanocny Swarożyn

W tym roku po raz trzeci mięliśmy ogromną  przyjemność i zaszczyt wziąć udział w XII już Edycji Powiatowego Konkursu Wielkanocnego pod nazwą „Pisanki, palmy, ciasta i stroiki wielkanocne” organizowanego przez Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich oraz pensjonariuszy Ośrodków Pomocy Społecznej. Konkurencja była zatem ogromna. Ocenie jury podlegała przygotowana przez uczestników: palma, baba, mazurek, pisanki oraz stroik wielkanocny. W związku z tym, że poziom prac zaprezentowanych był bardzo wyrównany wszyscy otrzymali takie same nagrody. W tym roku otrzymaliśmy odkurzacz. Konkurs był dla nas nie tylko okazją do rywalizacji i sprawdzenia swych kulinarnych oraz artystycznych umiejętności  lecz także szansą na zaprezentowanie w szerszym gronie tego co na co dzień robimy, swego dorobku. Wszystkim uczestnikom  gratulujemy wspaniałych konkursowych prac i do zobaczenia w przyszłym roku.

4 kwietnia – Razem Raźniej

Wzięliśmy udział w kolejnej już edycji cyku spotkań organizowanego przez ŚDS z Osieka pt. „ Razem Raźniej”. Tym razem gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym Pana Andrzeja Firyna. Położone jest ono nad jeziorem Kałębie. Dlatego też mieliśmy okazje zapoznać się z obsługą, konserwacją i przygotowaniem  sprzętu wodnego do wypłynięcia. Przekonaliśmy się jak trudne i czasochłonne to zajęcie. Organizatorzy spotkania zadbali także o poczęstunek przygotowując ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Przyjaciołom z Osieka serdecznie dziękujemy za miło spędzony dzień. Bardzo lubimy sporty wodne, dlatego też mamy nadzieję że nasze kolejne spotkanie odbędzie się na przygotowanych dziś łódkach, kajakach o żaglówkach.

marzec 2014 – Nasze prace

Chociaż do Świąt Wielkiejnocy pozostało dużo czasu my  nie próżnujemy i już teraz zaczynamy się do nich przygotowywać. Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku okres przedświąteczny to dla nas czas wytężonej pracy. Z pomocą naszych opiekunek przygotowujemy stroiki wielkanocne, kartki z życzeniami i pisanki. Wciąż uczymy się nowych technik, form i wzorów, aby wykonywane przez nas świąteczne wzory był naprawdę oryginalne  i niepowtarzalne. Bardzo nam miło, że z roku na rok u coraz większej liczby okolicznych mieszkańców goszczą one na wielkanocnych stołach.

26 luty – Plastikowa biedronka

Wzięliśmy udział w II Przeglądzie Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych pt. „Świat się kręci” organizowanym  przez WTZ Caritas ze Skórcza. Jego idea jest bardzo wyjątkowa i bardzo się nam spodobała, gdyż wybór zarówno dziedziny sztuki jak i konkretnego już repertuaru pozostawia w gestii uczestników. Dzięki temu każdy może pokazać to w czym jest najlepszy. W tym roku postanowiliśmy przygotować inscenizację do piosenki pt. „Plastikowa biedronka”. Podczas zabawy walentynkowej, którą zorganizowaliśmy zauważyliśmy bowiem, że wśród naszych koleżanek i kolegów z zaprzyjaźnionych ośrodków cieszy się ona dużą popularnością. Na przygotowania  mięliśmy niewiele czasu. Z ogromnym zaangażowaniem ćwiczyliśmy, przygotowywaliśmy choreografię i scenografię. Trzeba przyznać, że dzięki nieocenionej pomocy naszych opiekunów biedronka, żuk i bąk prezentowali się naprawdę imponująco. Naszym występem porwaliśmy publiczność. Wszyscy śpiewali i klaskali razem z nami. Za udany występ otrzymaliśmy nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim pozostałym uczestnikom gratulujemy równie udanych występów i z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczną, III już edycję przeglądu.

14 luty – Zabawa walentynkowa

Trwając w karnawałowych nastrojach tym razem to my postanowiliśmy zorganizować zabawę z okazji walentynek. Do wspólnego świętowania Dnia Zakochanych zaprosiliśmy naszych serdecznych sąsiadów – WTZ Lalkowy oraz  ŚDS Osiek. Zadbaliśmy o to, aby oprócz szaleństw na parkiecie nie zabrakło różnorodnych konkursów i quizów z nagrodami, które wśród uczestników zabawy cieszyły się dużą popularnością i były niewątpliwie atrakcja spotkania. Dla naszych gości przygotowaliśmy także pyszny poczęstunek. Wszystkim przybyłym dziękujemy za wizytę i wspólnie spędzony czas.

12 luty – Zabawa karnawałowa

Karnawał i walentynki to tradycyjnie czas zabaw. Dlatego też na zaproszenie naszych serdecznych przyjaciół z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lalkowych wzięliśmy udział w zorganizowanej przez nich zabawie, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie Granicznym. Oprócz nas przybyli również podopieczni WTZ Caritas ze Skórcza oraz Środowiskowego Domu Samopomocy z Kalisk. Trzeba przyznać, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Bawiliśmy się przy muzyce na żywo, nie zabrakło pysznego poczęstunku. Jednak największą atrakcją zabawy było niewątpliwie spotkanie z Damianem Murachem – finalistą programu Got To Dance Tylko taniec. Mięliśmy okazję zobaczyć na żywo występ tego niezwykle zdolnego tancerza. Za miło spędzony dzień organizatorom zabawy serdecznie dziękujemy.

10 stycznia – 998 Tczew

Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku, wzięliśmy udział w organizowanym w Tczewie koncercie „Zespołu Czerwonych Gitar” połączonym ze spotkaniem edukacyjnym dotyczącym numerów alarmowych 112 i 998. Była to okazja by przypomnieć sobie numery telefonu poszczególnych służb ratunkowych oraz zasady postępowania w nagłej, kryzysowej sytuacji. Na zorganizowanym po spotkaniu koncercie bawiliśmy się wyśmienicie. Przy najpopularniejszych utworach jednego z naszych ulubionych zespołów mieliśmy okazję odpocząć i zrelaksować się. Zespół porwał widownię, więc oklaskom i wołaniom na bis nie było końca.

10 stycznia – Konkurs kolęd w Kamionce

Po raz kolejny wzięliśmy udział w organizowanym przez Panią Reginę Kotłowską Konkursie kolęd i pastorałek pt. „ Kolandy lulków naszych”, który odbył się w świetlicy wiejskiej w Kamionce. W konkurencji solista zaprezentował się Damian Barabaś, który wykonał tradycyjną staropolską kolędę. Jako grupa wystąpili natomiast Teresa Piórek, Anita Majewska, Wiesława Chyła, Wojciech Muszyński oraz Wiesław Rembisz. Nasz zespół w odróżnieniu od solisty, przygotował kolędę w gwarze kociewskiej. Występy wszystkich naszych koleżanek i kolegów bardzo podobały się jury i docenione zostały wyróżnieniem. Otrzymaliśmy wspaniałe nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy gratulacyjne. Wszystkim nagrodzonym w pozostałych konkurencjach serdecznie gratulujemy. Obiecujemy rozwijać swoje wokalne talenty, aby za rok z nich móc wykonać dla publiczności najpiękniejsze polskie kolędy.