Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

Z życia SDŚ – rok 2018

STYCZEŃ

DO KATEDRY
Święta Bożego Narodzenia są dniami, na które bardzo wszyscy czekamy. Niewątpliwie okres ten jest czasem radości, rozśpiewania. Dlatego też, gdy dowiedzieliśmy się o koncercie organizowanym przez zespół „Na cały Głos” postanowiliśmy tam być. I tak 14 stycznia 2018 roku pojechaliśmy do Katedry w Pelplinie, aby wspólnie kolędować i trwać w atmosferze świąt. Nie straszne zimno, gdy atmosfera gorąca.

DUSZPASTERZ W OŚRODKU
24 stycznia z wizytą duszpasterską do naszego ośrodka przyszedł proboszcz naszej parafii ks. Wojciech Kardyś. Podczas tej wizyty mieliśmy okazję porozmawiać na nurtujące nas tematy związane z wiarą i nie tylko.

KARNAWAŁOWO
Tradycją stało się, że karnawał wyzwala w nas adrenalinę. Tym razem zadbali o to nasi przyjaciele z ŚDS w Gniewie. Bal maskowy to idealna zabawa. Zabawa, konkursy, przekąski to coś, co lubimy. Dziękujemy 🙂

LUTY

COUNTRY
W tym roku zorganizowaliśmy zabawę karnawałową w stylu country. O oprawę całej imprezy zadbał animator. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy naszych przyjaciół z Osieka, Gniewa oraz Lalków. Świetne animacje i muzyka nie pozwoliły nikomu się nudzić, wręcz czasu było za mało. Po tak wyczerpującej zabawie zadbaliśmy o regenerację sił przypominającą również styl country. Jako, że był to tłusty czwartek, pączków nie zabrakło. Do zobaczenia za rok.

ŚLEDZIK – WALENTYNKI
O zabawę w tym dniu zadbali nasi sąsiedzi WTZ z Lalkowych. Przy muzyce na żywo pożegnaliśmy karnawał. Szkoda, że taki krótki.

W ERGO ARENIE
Jak fajnie umiejętnie połączyć przyjemne z edukacją. Tym razem prelekcja na temat numerów 998 i 112 połączona była z występem Zespołu „Bracia”. To trzeba przeżyć, aby zrozumieć. Muzyka na żywo – to brzmi i pozostaje na długo w pamięci.

MARZEC

Jak co roku
28 marca zasiedliśmy do wspólnego śniadania wielkanocnego. Tradycyjnie nasz stół zastawiony był potrawami przygotowanymi podczas treningu kulinarnego. Gościły sałatki, jajka, baby, wędliny, żurek. Pracy było pełne ręce, ale satysfakcji jeszcze więcej. Było nam bardzo miło, że przy wspólnym stole zsiedliśmy z Panią Wójt Anitą Galant, Panią Kierownik GOPS Mariolą Wolnik oraz pracownikami Ośrodka. Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składamy wszystkim najlepsze życzenia.

MAJ

Jesteśmy równi
17 maja mieliśmy przyjemność uczestniczyć w festynie z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną pt. „Hej, baw się razem z nami”, jaki już od kilku lat corocznie organizują  nasi koledzy i koleżanki ze Skarszew. W programie m.in. nabożeństwo, przemarsz ulicami Skarszew przy akompaniamencie orkiestry BEGAMA, loteria fantowa, pokaz mody sportowej w wykonaniu osób niepełnosprawnych, gry i zabawy oraz występ gwiazdy, jaką w tym roku był zespół MEJK. Zabawa była naprawdę przednia. Gospodarzom serdecznie dziękujemy za zaproszenie i już dziś czekamy na kolejną edycję festynu.

Bóg nie umarł
Bardzo lubimy kino i z ogromną ciekawością śledzimy wszystkie filmowe nowości. Tym razem postanowiliśmy obejrzeć produkcję pt. „ Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. To film z nurtu „kina chrześcijańskiego” próbujący odpowiedzieć na pytania, które na pewnym etapie życia zadaje sobie każdy człowiek.

CZERWIEC

My i konie
14 czerwca wybraliśmy się do Ośrodka jazdy konnej i hipoterapii „Patataj” w Mirotkach. Podczas pobytu czekały na nas miłe atrakcje: przejażdżka konna, kontakt z kozami, kotami, końmi, psami, świnką. Każdy z nas mógł doświadczyć fizycznego kontaktu z każdym ze zwierząt. Odważni mogli skorzystać z przejażdżki konnej. Dodatkową atrakcją było ognisko z kiełbaskami.

Wrocław
Pierwszego dnia wycieczki płynęliśmy statkiem po Odrze. Po rejsie udaliśmy się na Stary Rynek, Ostrów Tumski i Stare Jatki.
Drugi dzień wycieczki to Hala Stulecia i pokaz fontanny multimedialnej. Po pięknym pokazie udaliśmy się na spacer po Ogródku Japońskim. Na zakończenie dnia pojechaliśmy do ZOO  i afrykarium. Ostatniego dnia wycieczki zwiedziliśmy Panoramę Racławicką i wjechaliśmy windą na 49 piętro najwyższego budynku we Wrocławiu Sky Tower, gdzie znajduje się punkt widokowy. Na zakończenie naszej wyprawy pojechaliśmy do Kolejkowa, gdzie mogliśmy zobaczyć ogromną makietę odwzorowującą rzeczywistość i przdstawiającą życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazującą ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego.

W kraju kwitnącej wiśni
Już od kilku lat bierzemy udział w corocznym dniu tematycznym organizowanym przez naszych kolegów i koleżanki z WTZ w Lalkowych. Tym razem był to Dzień Japoński. W spotkaniu  uczestniczyło 10 placówek z powiatu starogardzkiego oraz WTZ Nowe. Gospodarze zaprezentowali taniec w stylu japońskim oraz pokaz sztuk walki. Podczas imprezy odbyły się następujące konkurencje: przenoszenie cukierków za pomocą pałeczek, rzut japonkiem oraz oddzielanie ryżu od fasoli. Dodatkową konkurencją było malowanie oraz ozdabianie wachlarza. Parzenie herbaty (zielona matcha) przez Panią Mariolę Muszyńską przyciągnęło wielu smakoszy.
Wolontariusze częstowali japońskim przysmakiem – sushi oraz potrawą japońską – ryż z warzywami i kurczakiem.

LIPIEC

Lubimy tam wracać
Lato i wakacje nierozłącznie kojarzą nam się z plażą i jeziorem, a jak jezioro to oczywiście nasz ulubiony Dobry Brat. Gościmy tam co roku i jeszcze nigdy się nie zawiedliśmy. Tak było również i tym razem. Bez reszty oddaliśmy się kąpielom, zarówno tym w jeziorze, jak i słonecznym, spacerowaliśmy po lesie, po prostu odpoczywaliśmy. To najlepszy sposób spędzania wolnego czasu i ochłody w tak upalne dni. Polecamy.

SIERPIEŃ

Drogi do wolności
Z programem artystycznym zrealizowanym w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości zaprosił nas prowadzący Bogdan Czeremuga – aktor związany z wieloma instytucjami artystycznymi Krakowa. Na tle patriotycznych i wojskowych pieśni poznaliśmy los przeciętnego żołnierza. Zobaczyliśmy przedmioty, które nosił i używał. Mogliśmy poczuć się jak prawdziwy żołnierz w rynsztunku. W trakcie programu prezentowanych było wiele rekwizytów związanych z wojskiem.

Coś dla ochłody
Gorące i wyjątkowo upalne w tym roku lato trwa w najlepsze. Dlatego też, korzystając z pięknej pogody i szukajac ochłody, już po raz drugi w tym sezonie wybraliśmy się nad jezioro do naszego zaprzyjaźnionego Dobrego Brata. Spędziliśmy tam naprawdę bardzo miły dzień. Wszystkim lubiącym wypoczynek nad jeziorem serdecznie polecamy to miejsce.

WRZESIEŃ

W Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie
Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku, podczas oktawy odpustu, w dniu poświęconym chorym, udaliśmy się z pielgrzymką do Piaseczna. Jak co roku uczestniczyliśmy we Mszy Św. połączonej z udzieleniem sakramentu namaszczona chorym, a następie udaliśmy się do studzienki, by nabrać wody święconej, AVE MARIA.

Ciechocinek

13 września odwiedziliśmy Ciechocinek.
Historia uzdrowiska Ciechocinek związana jest nieodłącznie ze znajdującymi się na tym obszarze źródłami solankowymi. Kompleks trzech tężni wraz z warzelnią stanowi wyjątkowy na skalę światową zespół obiektów zabytkowych. Dzięki przemiłej Pani przewodnik zwiedziliśmy najciekawsze miejsca, słuchając przy tym nie mniej ciekawych historii. Tężnie to ogromne, drewniane budowle, których ściany wyłożone są tarniną. Spływająca po tarninie solanka rozdrabnia się na cząstki, z których część przenika do powietrza tworząc wokół tężni klimat solankowy.  W drodze powrotnej, po wcześniejszym trzygodzinnym spacerze ulicami Ciechocinka, zjedliśmy smaczny obiad w Restauracji Teatralnej i następnie wróciliśmy do swoich domów.

Gotowi w przyszłość, czyli w kierunku GOZ
W związku z wejściem w życie nowych zasad segregacji odpadów postanowiliśmy sprawdzić te informacje u źródła i wybraliśmy się na krótką wycieczkę do Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych Stary Las Sp. z o.o. Wycieczka bardzo pouczająca, mieliśmy okazję na własne oczy przekonać się, co dzieje się z naszymi śmieciami po wrzuceniu ich do kosza. Przy okazji także dowiedzieliśmy się jak prawidłowo segregować odpady.

PAŹDZIERNIK

SPARTAKIADA
XI Kociewskie Igrzyska Sportowe Osób Niepełnosprawnych w Pelplinie odbyły się w tym roku 4 października. Nasz Ośrodek reprezentowała 9-cio osobowa grupa. Braliśmy udział w wielu konkurencjach, takich jak rzut piłką lekarską, skok w dal, rzut piłeczką palantową, bieg na 400 metrów kobiet, bieg na 100 metrów mężczyzn. W zawodach brały udział 22 ekipy z różnych placówek, łącznie 270 sportowców. Nie udało się nam zdobyć medali, ale dla nas najważniejsza była obecność na tych igrzyskach. Humory nam dopisywały i pogoda również, a na zakończenie igrzysk odbył się koncert Piotra Pawlickiego.

SZLAKIEM HISTORII
Już w przyszłym miesiącu obchodzić będziemy szczególną rocznicę. 11 listopada bowiem wszyscy świętować będziemy 100 – lecie odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. Postanowiliśmy się do tego wielkiego wydarzenia godnie przygotować i w związku z tym udaliśmy się z wycieczką do Gdańska, by tam szukać śladów historii. Naszą podróż rozpoczęliśmy od wizyty na Westerplatte, gdzie oprowadzani przez przewodnika z ogromnym zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści dotyczącej historii tego miejsca. Z Westerplatte udaliśmy się Europejskiego Centrum Solidarności znajdującego się na terenie Stoczni Gdańskiej.  Po przekroczeniu historycznej bramy nr 2 tam również czekał na nas przewodnik, dzięki czemu żadem szczegół nie uszedł naszej uwadze. Swoją wizytę w Gdańsku zakończyliśmy spacerem ulicą Długą, gdzie atmosfera jest zawsze niepowtarzalna. To była naprawdę bardzo pouczającą podróż z historią w tle.

KINO
Zachęceni ciekawym zwiastunem postanowiliśmy wybrać się do Starogardu Gdańskiego do kina na film pt. „7 uczuć”. Bardzo lubimy kino. To wspaniała rozrywka, szczególnie, że za oknem po wyjątkowo długim i gorącym lecie zapanowała typowo jesienna aura.

LISTOPAD

TENIS

W tym roku po raz pierwszy troje z nas miało okazję wziąć udział w II edycji Powiatowego Turnieju Tenisa Stołowego zorganizowanego przez WTZ w Starogardzie Gdańskim. Nawet nie wiedzieliśmy, że wśród nas są takie sportowe talenty:-) Musimy się bowiem pochwalić, że dwie osoby z naszej trzyosobowej delegacji zajęły miejsca na podium. Nasza koleżanka Ewa Kowalska wywalczyła pierwsze miejsce, a Wojciech Muszyński stanął na najniższym stopniu podium. Ponadto nasz Ośrodek reprezentował także Damian Barabaś. Naszej koleżance i koledze oraz wszystkim pozostałym nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia za rok

TENIS ZBLEWO

Zachęceni i zmotywowani wcześniej odniesionym zwycięstwem postanowiliśmy wziąć udział w kolejnym Turnieju Tenisa Stołowego, który tym razem odbywał się w Zblewie. Znów musimy pochwalić się sukcesem, gdyż nasza koleżanka Ewa Kowalska ponownie stanęła na najwyższym stopniu podium i wywalczyła puchar Wójta Gminy Zblewo. Cieszymy się ogromnie. Naszej koleżance, jak i pozostałym nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sportowych sukcesów.

ANDRZEJKI OSIEK

W dniu 27 listopada 2018 roku na zaproszenie naszych przyjaciół z Osieka mieliśmy przyjemność wziąć udział w zorganizowanej przez nich zabawie andrzejkowej. Atrakcjom nie było końca. Występ magika i inne typowe dla tego dnia wróżby, muzyka na żywo oraz przepyszne jedzenie. Za wspaniałą zabawę organizatorom serdecznie dziękujemy.

GRUDZIEŃ

MIKOŁAJ W OŚRODKU

Chociaż już od dawna jesteśmy dorośli, to i tak uwielbiamy ten dzień i czekamy na niego z niecierpliwością. Jak co roku 06 grudnia do naszego Ośrodka zawitał Święty Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Ugościliśmy Świętego najlepiej jak tylko potrafiliśmy podając pyszną kawę i ciasto. Za wspólnie spędzony dzień i podarki serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy za rok

WIGILIA W SMĘTOWIE

Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Wigilii organizowanej z myślą o chorych, samotnych, niepełnosprawnych i innych osobach potrzebujących wsparcia. W tym roku odbyła się ona dnia 07 grudnia w Smętowie Granicznym. To wspaniała inicjatywa, dzięki której wszyscy możemy się zjednoczyć i stworzyć namiastkę Świąt tym, którzy tego potrzebują.

KINO PLANETA SINGLI II

Aby na chwilę oderwać się od przedświątecznych przygotowań postanowiliśmy wybrać się do Grudziądza do kina na film pt. „Planeta Singli 2”. Pierwsza część produkcji bardzo nam się podobała, dlatego też z ogromną przyjemnością oglądaliśmy dalsze losy znanych nam już bohaterów. Naszym zdaniem bardzo dobra komedia romantyczna. Wszystkim fanom tego gatunku serdecznie polecamy.

OPALENIE

Dnia 14 grudnia 2018 roku mieliśmy okazję na żywo obejrzeć występ jednego z uczestników popularnego telewizyjnego show pt. „Mam talent” Pana Zygmunta Pyzik. Tym razem Pan Zygmunt, w związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami Świętami Bożego Narodzenia, wystąpił z przedstawieniem pt. „Czocher i jego Pan szukają Mikołaja”.Pokaz wywołał na naszych twarzach niewymuszony uśmiech. Radości nie było końca. Panu Zygmuntowi gratulujemy talentu i życzymy wytrwałości w realizacji swej pasji i wielu sukcesów.

WIGILIA OŚRODEK

Po długich przygotowaniach wreszcie nadszedł ten dzień, kiedy wspólnie, wraz z zaproszonymi gośćmi możemy zasiąść do wigilijnego stołu. Jak co roku nasza Wigilia miała bardzo tradycyjny przebieg. Opłatek i życzenia, na stole m.in. barszcz i pierogi, a pod choinka prezenty. Nie zabrakło także wspólnego śpiewania kolęd. Już dziś z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia. WESOŁYCH ŚWIĄT !!!