Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

Z życia ŚDS – rok 2017

STYCZEŃ

Golec Uorkiestra
Już od kilku lat bierzemy udział w koncertach pn. „998 i 112 Numery naszych przyjaciół” organizowanych w hali Ergo Arena w Gdańsku. W tym roku koncert prowadził zespól Golec Uorkiestra, który zaśpoewał tradycyjne polskie kolendy i pastorałki. Jak co roku przed koncertem odbyła się prelekcja na temat numerów alarmowych 998 i 112.

Kulig
W ostatnich latach śnieg zimą to wcale nie taka oczywista sprawa. Dlatego też jak tylko na dworze „zabielilo się” i ziemię otuliła warstwa białego świeżego puchu, postanowiliśmy zorganizować kulig. Wybralismy się do Opalenia do gospodarstwa agroturystycznego 'Maciejówka”. Kulig był z prawdziwego zdarzenia, jak za dawnych lat. Zwiedzaliśmy okolicę siedząc w pięknych saniach ciągnięci przez najprawdziwsze konie, a nie ja to dziś zazwyczaj bywa, te mechaniczne. Po takiej przejażdżce przyszedł czas na ognisko. Bylo naprawdę super:-)

LUTY

HOLLYWOOD
Impreza pod haslem Hollywood to nietuzinkowe wydarzenie jakie miało miejsce w naszym ośrodku. Do wspólnej zabawy, jak to zwylke bywa, zaprosilismy naszych sąsiadow oraz przyjaciół z Osieka i Gniewa. Ideą sptkania było to, aby każdy przebrał się za jakąś gwiazdę z pierwszych stron zagranicznych magazynów. Trzeba przyznać, że stroje były naprawdę wspaniałe, za co naszym gościom serdecznie dziękujemy. Bawiliśmy się przy muzyce na żywo, nie zabrakło różnego rodzaju quizów i konkursów. Pomyślelismy także o poczęstunku, by nabrać sił po szaleństwach na parkiecie. Za obecność i wspólną zabawę wszystkim gościom serdecznie dziękujemy

Karnawał Gniew
Trwa karnawał, dlatego też na zaproszenie naszych przyjaciół z Gniewa udaliśmy się tam z wizytą na zabawę karnawalową. Jak zwykle bawiliśmy się przednio. Dobra muzyka, ciekawe atrakcje, przepyszne jedzenie, czegoz więcej potrzeba do udanej zabawy? Za wspaniale spędzony czas kolezankom i kolegom z Gniewa serdecznie dziękujemy.

Walentynki
14 lutego w naszym ośrodku odbyla się zabawa walentynkowa. Co prawda bawiliśmy się tylko we wlasnym gronie, ale było bardzo miło. Wspaniałym pomysłem była poczta walentynkowa. Tego dnia każdy otrzymal ciepłe życzenia, co było niezwykle miłym akcentem. 

MARZEC

DZIEŃ KOBIET
To dziś ten dzień, kiedy na szczególną uwagę zasługują wszystkie panie. 8 marca było tak również i w naszym ośrodku. Trzeba przyznać, że nasi koledzy zadbali o to, abyśmy tego dnia poczuły się wyjątkowo. Było przepyszne ciasto i kawa, każda z nas otrzymala kwiatka i życzenia. Za miło spędzony dzień naszym kolegom serdecznie dziękujemy.

DZIEN MĘŻCZYZN
Nie każdy o tym wie, ale oprócz bardzo popularnego i obchodzonego na caym świecie Dnia Kobiet, mamy także Dzień Mężczyzn. W podziękowanu za wspaniałe zorganizowanie Dnia Kobiet teraz to my postanowiłyśmy stanąć na wysokości zadania i przygotowac dla naszyh kolegów niespodziankę z okazji ich święta. Było słodko, gdyż upiekłyśmy cisto. Pięknie nakryłyśmy do stołu, przy którym następnie wspólnie zasiedliśmy. Wszystkim Panom z okazji ich świeta WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO !!!

GRY STOLIKOWE
Dnia 29 marca udaliśmy się do Gniewa. Nasi koledzy bowiem zaprosili nas i kilka innych ośrodków do konkursu gier stolikowych. Trzeba przyznać, że był to bardzo trafiony pomysł i niezwykle interesujące doświadczenie. Mieliśmy bowiem okazje sprawdzić swe umiejętności i zmierzyć się z naszymi kolegami i koleżankami z pobliskich ośrodków. Musimy się pochwalić, że odnieśliśmy swoje małe sukcesy. Nikt nie został jednak bez nagrody, okazalo się, że każdy jest w czymś dobry. Za miło spędzony dzien organizatorom i wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

KWIECIEŃ

KONKURS SWAROŻYN
W tym roku już po raz szósty wzięliśmy udział w Powiatowym Konkursie Wielkanocnym pod nazwą „Pisanki, palmy, ciasta i stroiki wielkanocne” organizowanym przez Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich oraz pensjonariuszy Ośrodków Pomocy Społecznej. Konkurencja była zatem ogromna. Ocenie jury podlegała przygotowana przez uczestników: palma, baba, mazurek, pisanki oraz stroik wielkanocny. Podobnie jak w ubiegłych latach, także i tym roku wszyscy uczestnicy otrzymali takie same nagrody. Tym razem była to maszynka do mielenia mięsa.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE
I znów nadszedł ten czas kiedy to jak co roku zasiadamy do wspólnego stołu, by razem zjeść tradycyjne wielkanocne śniadanie. Już od kilku dni w naszej kuchni panowalo nadzwyczajne poruszenie. Jedni przygotowywali sałatki, inni piekli baby i mazurki, a jeszcze inni przygotowywali radycyjny żurek. Pracy było bardzo dużo, wszystkie ręce były potrzebne. Jest nam bardzo miło,że za świątecznym stołem zasiadły wraz z nami Pani Kirownik GOPS oraz Pani Wójt.
Z okazji Świąt Wielkiej Nocy wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia.

MAJ

MÓW DO MNIE JESZCZE

IX Powiatowy Konkurs recytatorski Poezji miłosnej „Mów do nie jeszcze” organizowany jest przez naszch sąsiadow Warsztatyy Terapii Zajęciowej w Lalkowych. Uczestnik naszego domu zająl I miejsce, więc serdecznie mu gratulujemy i dziękujemy za powod do dumy:-)Za rok powtorka?
Uwielbiamy takie piątki:) 19.05.2017 r. odwiedziliśmy dwa miasta naraz – Gdańsk i Sopot. W Ergo Arenie czujemy się już jak w domu:) To kolejny koncert, na którym mieliśmy okazję być. Tym razem swoją muzyką zachwycał nas Piotr Rubik z zespołem. Piękne teksty o miłości wprowadziły nas w romantyczne i pełne emocji nastroje. Nie możemy się doczekać kolejnych muzycznych spotkań.

Przegląd Pieśni i Piosenek Maryjnych
31 maja mieliśmy okazję podzielić się swoim talentem muzycznym i zaśpiewać pieśni maryjne na Parafialnym Przeglądzie Pieśni i Piosenek Maryjnych w parafii p. w. św. Barbary w Lalkowych organizowanym przez księdza Wojciecha Kardyś i panią Reginę Kotłowską. Był to czas na chwilę refleksji. Ten kto śpiewa modli się podwójnie, więc cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w takim pięknym wydarzeniu. Mamy nadzieję spotkać się za rok

Koncert Piotra Rubika
Uwielbiamy takie piątki 19.05.2017r. Odwiedziliśmy dwa miasta naraz Gdańsk i Sopot .
W Ergo-Arenie czujemy się już jak w domu. To kolejny koncert na, którym mieliśmy okazję być. Tym razem swoja muzyka zachwycał nas Piotr Rubik z zespołem. Piękne teksty o miłości wprowadziły nas w romantyczne i pełne emocji nastroje. Nie możemy się doczekać kolejnych muzycznych spotkań

CZERWIEC

A może nad morze?
Odwiedziliśmy jedno z miast Trójmiasta. Gdynia przywitała nas piękną pogodą i mogliśmy rzucić się w wir zwiedzania. Mieliśmy okazję spacerować po Skwerze Kościuszki. Zajrzeliśmy tez do Akwarium Gdyńskiego gdzie czuliśmy się jak ryby w wodzie .

KISON Pelplin
Wspomnienie z X Kociewskich Igrzysk Sportowych Osób Niepełnosprawnych. Zdobyliśmy III miejsce w skoku w dal, I miejsce w skoku w dal z miejsca, III miejsce w rzucie piłką lekarską mężczyzn, I miejsce w biegu na 4×100 m mężczyzn. Medale wręczył nam Mezo i zaśpiewał dla nas swoje przeboje.

„Ważne, że potrafisz widzieć dobro
ważne, że doceniasz jego ogrom.”

Integracja na sportowe
SPORT TO ZDROWIE !!!!
VI Integracyjne Zawody Sportowe Kończewice 2017
Nasza reprezentacja zdobyła 14 medali. Na 12 drużyn biorących udział w zawodach nasza ekipa zdobyła III miejsce, piekny puchar i nagrody rzeczowe a poza tymi wspaniałymi zdobyczami przywiezliśmy ze sobą od naszych przyjaciół z Kończewic mnóstwo dobrej energii i szerokich uśmiechów.

Dzień Rycerski
W tym roku za sprawą naszych sąsiadów WTZ Lalkowy mogliśmy przenieść się do przeszłości. Rycerze i damy dworu zjechały się na Dzień Rycerski. Piękne stroje, muzyka sprawiły, że czuliśmy się jak urodzeni w średniowieczu. Dziękujemy za wspólną zabawę, rycerskie potyczki i mile spędzony czas.Nasi rycerze zdobyli I miejsce w konkurencji ” rzucanie ringo na miecze” II miejsce w konkurencji „toczenie piłki mieczem” Co czeka nas w przyszłym roku hmmmm na pewno coś jeszcze ciekawszego i już nie możemy się doczekać !!

LIPIEC

Spartakiada LZS Skórcz
12.07.2017r. odbyła się Wojewódzka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych p.n. „Sprawni Inaczej. Nasi zawodnicy uzyskali świetne wyniki I miejsce w pchnięciu kulą, I miejsce w rzucie do celu, II miejsce w skoku w dal z miejsca, II miejsce w biegu na 400m, II miejsce w skoku w dal z rozbiegu, III miejsce w skoku w dal z rozbiegu, III miejsce w biegu sprinterskim na 100m. Poza sukcesami indywidualnymi nasza drużyna zdobyła I miejsce w sztafecie 4x100m i otrzymaliśmy puchar dla najlepszej drużyny Wojewódzkiej Spartakiady Osób Niepełnosprawnych p.n. „Sprawni Inaczej” 2017. Takie wyróżnienia są dla nas powodem do wielkiej dumy i motywacja do dalszego podtrzymywania i rozwijania sprawności fizycznej. Bo smak wygranej to nasz ulubiony.

WRZESIEŃ

Kwiatki Kociewia
W tym roku już po raz szósty spotkaliśmy się na cyklicznym Spotkaniu Integracyjnym z Elementami Kultury Kociewskiej. Tym razem Spotkaniu przyświecało hasło „Kwiatki Kociewia” i miało ono miejsce w Centrum Historyczno – Edukacyjnym we Frący. Przybyłych gości, wśród których znaleźli się wicestarosta Powiatu Pan Kazimierz Chyła, lokalne władze Gminy Smętowo Graniczne, proboszcz Parafii Lalkowy, historyczka i poetka Pani Regina Kotłowska oraz ośrodki takie jak ŚDS z Osieka, Gniewa, Kończewic, WTZ z Lalkowych, przywitała Kierownik GOPS Pani Mariola Wolnik. Po odśpiewaniu hymnu kociewskiego nastąpiły dalsze atrakcje tj. występ Zespołu Psiotrowe Dziywuchy z Morzeszczyna, zwiedzanie sali historycznej, oglądanie wystawy obrazów ilustrujących piękno kociewskich krajobrazów autorstwa Pani Barbary Brzeskiej oraz wystawy pt. „Malowany Starogard zatopiony w zieleni” studentki ASP w Gdańsku Pani Martyny Lorbieckiej. Pamiątką ze Spotkania jest wspólnie namalowany obrus. Naszą gościnność wykazaliśmy także poprzez tradycyjną kociewską gościnność i potrawy, które wszystkim bardzo smakowały.

SANKTUARIUM MARYJNE W PIASECZNIE
10 września w pobliskim Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie miał miejsce odpust parafialny. W tygodniu następującym po nim pojechaliśmy tam na autokarową pielgrzymkę. Głównym punktem było uczestnictwo we Mszy Świętej z błogosławieństwem dla osób chorych i cierpiących, ale przy okazji poszliśmy też do studzienki, gdzie miało miejsce pierwsze objawienie Matki Bożej. Na terenie otaczającym studzienkę jest także Kalwaria Piasecka zbudowana w latach 70 – tych XX wieku, którą mieliśmy okazję przejść. Matko Boża Piasecka miej nas w swojej opiece.

NA POŁUDNIU POLSKI
Mieszkamy na Pomorzu i każdy z nas marzył o tym, żeby zobaczyć przepiękne południe Polski. Nasze marzenie się spełniło. W środę 20 września wczesnym rankiem wyjechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Przez dwa dni zwiedzaliśmy Wawel, Bazylikę Mariacką, której historia sięga XII wieku, słynne Sukiennice znajdujące się w centrum Rynku Głównego, a także grób Pary Prezydenckiej. W piątek w drodze powrotnej wstąpiliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Jasnej Górze, gdzie mogliśmy podziękować za tak wspamiałą wycieczkę i prosić o dalsze błogosławieństwo oraz szczęśliwy powrót do domu.

JAKA TO PIOSENKA
W tym roku po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestniczyć w organizowanym przez Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Skarszewach konkursie pn. „Jaka to piosenka”. Konkurs ten wzorowany jest na znanym teleturnieju „Jaka to melodia” od wielu lat emitowanym przez pierwszy program TVP. Jako, że wielu z nas bardzo lubi ten teleturniej i śledzi losy jego uczestników, chętnie podjęliśmy wyzwanie i stanęliśmy do muzycznej walki na tytuły. Nasz Ośrodek reprezentował Andrzej Knop. Ponadto jako gość programu z piosenką z repertuaru Czadoman wystąpił Damian Barabaś. Wszyscy świetnie się bawili. Za ciekawie spędzony dzień organizatorom i współuczestnikom zabawy serdecznie dziękujemy. DO ZOBACZENIA ZA ROK:-)

LISTOPAD

TURNIEJ
Jak głosi znane przysłowie sport to zdrowie, dlatego też chętnie podejmujemy sportowe wyzwania. W związku z tym 07 listopada wzięliśmy udział w I Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych i Chorych Psychicznie o Puchar Wójta Gminy Zblewo. Choć konkurencja była ogromna, możemy pochwalić się sukcesem. Nasz kolega Andrzej Knop zajął bowiem drugie miejsce. Zarówno Andrzejowi, jaki pozostałym nagrodzonym serdecznie gratulujemy i już dziś czekamy na kolejną edycję turnieju.

ALE KOMEDIA
10 listopada na ekrany polskich kin weszła kolejna, trzecia już część popularnej komedii romantycznej pt. „Listy do M”. Wobec wielu pozytywnych recenzji, jakie zebrał ten film, także i my postanowiliśmy go obejrzeć. W tym celu 16 listopada wybraliśmy się do kina w Grudziądzu. Gwiazdorska obsada, wspaniałą oprawa muzyczna i humor sprawiają, że naprawdę warto zobaczyć. Serdecznie polecamy!!!

ALE ZABAWA
Wielkimi krokami zbliżają się Andrzejki. W związku z tym nasi koledzy z Gniewa zorganizowali tradycyjną zabawę andrzejkową. Jak na tego typu spotkanie przystało nie zabrakło różnego rodzaju wróżb i konkursów. Bawiliśmy się przy muzyce na żywo. Za wspaniale spędzony dzień gospodarzom serdecznie dziękujemy.

W 99 ROCZNICĘ
Dnia 18 listopada 2017 roku w Centrum Edukacyjno – Historycznym we Frący odbyła się dziewiąta już edycja Międzygminnego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej organizowanego przez PSP w Kamionce, UG w Smętowie Granicznym oraz GOKSiR w Smętowie Granicznym. Konkurencja była ogromna, gdyż w konkursie wzięło udział około 150 uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w ośmiu kategoriach. Nasz Ośrodek, w kategorii ŚDS, WTZ, osoby dorosłe reprezentował Andrzej Knop, który recytował wiersz pt. ”O mojej wiosce” autorstwa Pani Reginy Kotłowskiej Wszystkim uczestnikom, a przede wszystkim osobom nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

ZABAWA I EKSPERYMENTY
Czas andrzejkowych zabaw i wróżb trwa w najlepsze. Na zaproszenie naszych przyjaciół z Osieka mieliśmy przyjemność uczestniczyć w kolejnej już w tym roku zabawie andrzejkowej. Tą jednak na pewno zapamiętamy na długo. Ze specjalnym pokazem wystąpiło bowiem Koło Chemików z Politechniki Gdańskiej. Studenci gdańskiej uczelni za pomocą chemicznych doświadczeń przenieśli nas w świat magii i wróżb. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem pokazu. Na długo pozostanie on w naszej pamięci. Za miło spędzony dzień gospodarzom serdecznie dziękujemy:-)

GRUDZIEŃ

„Mikołaj Święty”
Chociaż wszyscy już od wielu lat mamy dowody osobiste, to na ten dzień cieszymy się jak dzieci i czekamy na niego z niecierpliwością. 06 grudnia, jak co roku, w naszym Ośrodku obchodziliśmy Mikołajki. Z tej okazji, zaopatrzeni w mikołajowe czapki, reniferowe rogi i inne świąteczne akcenty, zasiedliśmy do wspólnego stołu, by w oczekiwaniu na Świętego wypić kawę i spróbować pysznego ciasta. Chyba w tym kończącym się powoli roku byliśmy grzeczni, gdyż Mikołaj nas nie zawiódł i zjawił się z workiem pełnym prezentów. Radości nie było końca. Za podarki i wspaniałą atmosferę Mikołajowi i jego pomocnikom pięknie dziękujemy i już dziś prosimy, aby także w przyszłym roku o nas pamiętał:-)

„Na poważnie”
Chociaż do Świąt Bożego Narodzenia pozostały niespełna dwa tygodnie i na każdym kroku czuć już tę gorączkową atmosferę przedświątecznych przygotowań, my postanowiliśmy na chwilę oderwać się od tych klimatów i razem z naszymi sąsiadami z Warsztatów Terapii Zajęciowej pojechaliśmy do kina. Tym razem wybraliśmy fabularyzowany dokument pt. „Dwie korony”. To pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia Ojca Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz. Na pewno jest to produkcja zmuszająca do przemyśleń i refleksji na temat życia i wiary. Wszystkim zainteresowanym tego typu tematami gorąco polecamy.

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ
Okres przedświąteczny to czas kiedy wszyscy chętniej pomagamy i częściej myślimy o innych, szczególnie tych, którzy ze względu na samotność czy chorobę potrzebują naszego wsparcia. Właśnie z myślą o takich osobach (niepełnosprawnych, starszych, samotnych czy ubogich) już od kilku lat organizowane jest Spotkanie Wigilijne. Tegoroczna Wigilia odbyła się 15 grudnia w Smętowie Granicznym. Także i my mieliśmy przyjemność wziąć udział w tym wydarzeniu. Wraz z pozostałymi uczestnikami zasiedliśmy przy świątecznie zastawionym stole, na którym królowały typowe dla polskiej tradycji wigilijne potrawy. Był też czas na to, by zaśpiewać kolędy i pastorałki, których zazdrości nam cały świat. Atmosfera była bardzo ciepła i rodzinna. Organizatorom serdecznie dziękujemy, gdyż tego typu spotkania to bardzo szlachetna i potrzebna inicjatywa, która miejmy nadzieję będzie kontynuowana.

WSPÓLNIE
Jak co roku w grudniu nadchodzi ten czas, kiedy wspólnie zasiadamy do stołu, by przeżywać Wigilię Bożego Narodzenia. Do tego dnia długo się przygotowywaliśmy. W naszym ośrodku już od dawna czuć przedświąteczną atmosferę. Jedni w kuchni z ogromnym zaangażowaniem przygotowują pierogi i barszcz, inni pracują przy generalnych świątecznych porządkach, a jeszcze inni dbają o wygląd pomieszczeń dekorując je ozdobami i stawiając choinkę. Jest nam niezmiernie miło, że do Wigilijnego stołu zasiedli z nami Wójt Gminy Smętowo Graniczne Pani Anita Galant, Kierownik GOPS w Smętowie Granicznym Pani Mariola Wolnik oraz nasz wieloletni pracownik Pani Marlena Koksa. Nasza Wigilia miała bardzo tradycyjny przebieg. Rozpoczęliśmy oczywiście od odczytania fragmentu Pisma Świętego mówiącego o narodzeniu Pana Jezusa. Następnie podzieliliśmy się opłatkiem składając sobie najserdeczniejsze życzenia. Potem nadszedł czas na skosztowanie przygotowanych wcześniej wigilijnych potraw. Po posiłku wybrzmiały kolędy. Jako, że byliśmy grzeczni, także Mikołaj o nas pamiętał i pod choinką zostawił prezenty.

Wszystkim życzymy Radosnych Świąt Bożego Narodzenia !!!