Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

NIEMOŻLIWE STAJE SIĘ MOŻLIWYM

Środowiskowy Dom Samopomocy „Tęcza” w Lalkowych to miejsce gdzie wiele różnych osób tworzy zgrany zespół, rodzinę na której można polegać.

Uczestnikami naszego Domu są osoby niepełnosprawne. Często niepełnosprawni przez osoby pełnosprawne są dyskryminowane. Pracownicy ŚDS Tęcza” poprzez swoje działania chcą zmienić ten fakt dlatego organizujemy dużo wycieczek w ramach treningu społecznego, terapii ruchowej: zajęć społecznych, turystyki i kultury. Wyjazdy są świetnym powodem do podtrzymywania i rozwijania kontaktów interpersonalnych. Najważniejszy jest dla nas kontakt z drugim człowiekiem. W miesiącach sierpień, wrzesień odwiedziliśmy kilkakrotnie kino, kręgielnię, zoo. Chętnie wyjeżdżamy nad jezioro i organizujemy zajęcia z silwoterapii ( kontakt z przyrodą).

Największe wrażenie na naszych uczestnikach zrobił pobyt w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach (07-08. 09.2016r.). Dostęp do parku wodnego, basenów leczniczych, saun, jaskini solnej pozwolił nam poprowadzić dla naszych uczestników zajęcia z kinezyterapii i rehabilitacji. Malownicze tereny, ekskluzywne wnętrza oderwały naszych uczestników od monotonii dnia codziennego. Uśmiechy naszych podopiecznych motywują nas do dalszych działań i jeszcze barwniejszych pomysłów.

V INTEGRACYJNE SPOTKANIE Z ELEMENTAMI KULTURY KOCIEWSKIEJ

Już 21 lat funkcjonujemy w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Smętowie Granicznym z siedzibą w Kościelnej Jani                     i wspólnie zainicjowaliśmy Integracyjne Spotkanie z Elementami Kultury Kociewskiej. Tegoroczna kociewska biesiada odbyła się po raz piąty pod hasłem „Ginące rzemiosła na Kociewiu”. Dzień Kociewski uświetnił swoją obecnością w ramach wizytacji w Parafii św. Barbary w Lalkowych Jego Ekscelencja biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel, któremu składamy serdeczne Bóg zapłać za błogosławieństwo i piękne słowo.

Integracyjne Spotkanie z Elementami Kultury Kociewskiej to pokaz naszej pracy i zaangażowania uczestników. Integracja z otaczającym nas środowiskiem jest kluczowym działaniem w naszym Domu.

Warto zapamiętać słowa: „Dobrze, że są ludzie, którzy potrafią dzielić się sobą z innymi” bo człowiek nie jest w stanie istnieć bez drugiego człowieka tak było, jest i pozostanie.