Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

Z życia ŚDS – rok 2012

Koncert świąteczny

14 grudzień to nie tylko dzień, w którym odbyło się w naszym ośrodku spotkanie opłatkowe. Tego dnia, wieczorem mieliśmy także przyjemność uczestniczyć w koncercie świątecznym zorganizowanym przez Panią Wójt Zofię Kirszenstein. Koncert odbył się w sali gimnastycznej w Kopytkowie. Wystąpiła na nim Krystyna Giżowska, która zaprezentowało zarówno piosenki ze swojego repertuaru, jak i najpiękniejsze kolędy i pastorałki polskie. Zaczarowała swym głosem całą salę i porwała do wspólnego śpiewania. To był wyjątkowy dzień, w którym uwierzyliśmy w magię świąt.

Wigilia

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden dzień w roku, w którym bliskie sobie osoby zasiadają przy wspólnym stole, dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy. W naszym ośrodku uroczysta Wigilia odbyła się 14 grudnia. Rozpoczęliśmy ją od podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie najserdeczniejszych życzeń. Następnie zasiedliśmy za stołem, na którym znajdowały się przygotowane przez nas tradycyjne potrawy świąteczne. Nie zabrakło także prezentów oraz radosnego kolędowania. W naszej wigilii uczestniczyła pani kierownik GOPS, za co bardzo jej dziękujemy. Życzymy wszystkim radosnych, wypełnionych ciepłem i miłością Świąt Bożego Narodzenia.

Przygotowania do kiermaszu

Grudzień to czas, kiedy także w naszym ośrodku trwają gorączkowe przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie przygotowujemy m. In. bombki, różnego rodzaju stroiki czy choćby kartki świąteczne. Wykonane przez nas ozdoby postanowiliśmy sprzedać. Musimy przyznać, że cieszyły się one dużym zainteresowaniem, co sprawiło nam ogromną radość.

Andrzejki

Dnia 30 listopada zorganizowaliśmy w naszym ośrodku zabawę andrzejkową. Nie zabrakło typowych dla tego święta wróżb i zabaw, m.in. lanie wosku. Ponadto tego dnia dwaj nasi koledzy obchodzą imieniny, a jeden także urodziny. W związku z tym złożyliśmy im najserdeczniejsze życzenia oraz zaśpiewaliśmy „STO LAT”! Nasi solenizanci pięknie się nam odwdzięczyli przygotowując słodki poczęstunek. Zabawa była naprawdę udana. Dzień ten będziemy miło wspominać

Asterix & Obelix

8 listopada w godzinach popołudniowych wybraliśmy się do Grudziądza do kina Helios, na film pt. „Asterix i Obelix. W służbie Jej Królewskiej Mości”. Odbyliśmy daleką podróż w przeszłość… Fabuła filmu przeniosła nas bowiem do roku 50 p.n.e. film wszystkim bardzo się podobał. Z zapartym tchem śledziliśmy kolejne losy i przygody głównych bohaterów. Zabawnym dialogom nie było końca. To było naprawdę mile spędzone popołudnie.

Halloween

W dniu 25.10.2012 r. odwiedziliśmy zaprzyjaźniony ŚDS w Osieku. Zostaliśmy zaproszeni na zabawę Halloween. Wśród uczestników królowały przebrania, oczywiście im bardziej przerażające i mroczne ty lepiej. Kostiumy były rozmaite! My również nie zawiedliśmy i aby godnie reprezentować nasz ośrodek wszyscy się przebraliśmy. Wśród nas byli między innymi: wampir, diabeł, szaman, a także wiedźma. Podczas imprezy odbyło się kilka konkursów, w tym jeden na najlepsze przebranie. Możemy się pochwalić, że dwoje naszych podopiecznych zostało nagrodzonych. Wszyscy bawiliśmy się przednio, muzyka i tańce były rewelacyjne. Dodatkowo był wśród nas profesjonalny fotograf, który uwiecznił to wydarzenie w postaci pięknych zdjęć. Niecierpliwie czekamy na kolejną zabawę!

Na grzyby

28 września  wraz z przyjaciółmi z ŚDS z Osieka wybraliśmy się na zorganizowane przez nich grzybobranie. Jako gospodarze wyznaczyli trasę , która biegła wokół jeziora. Przyznajemy, że nie było łatwo, bo droga okazała się bardzo długa i wielu rozbolały nogi, ale i tak stwierdzamy, że było warto. Uzbieraliśmy pokaźny kosz grzybów, który niewątpliwie wykorzystamy do przygotowania pysznego posiłku. Po powrocie z lasu nasi przyjaciele zaprosili nas na pyszny obiad, który nas rozgrzał i zregenerował siły. Czekamy na następne wspólne grzybobranie.

Dzień ziemniaka

20 września zorganizowaliśmy „Dzień ziemniaka”. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy naszych przyjaciół z WTZ z Lalkowych oraz ŚDS z Osieka. Przez cały czas towarzyszyła nam słoneczna pogoda. Na początku przedstawiliśmy kilka wierszy związanych z ziemniakiem oraz jego historię. Następnie zaprosiliśmy wszystkich gości do rywalizacji w następujących konkurencjach: obieranie ziemniaków, zbieranie ziemniaków, slalom z ziemniakiem na łyżce oraz rzut do celu. Po zmaganiach sportowych zasiedliśmy do stołów gdzie czekały same pyszności. Była drożdżówka, grochówka i oczywiście gotowane ziemniaki w mundurkach. Spotkaniu towarzyszyła muzyka, która porwała nas do tańca. Dzień taki jak ten upewnił nas w przekonaniu, że przyjaciele i wspólnie spędzony czas to najcenniejszy skarb, który trzeba pielęgnować i o niego dbać.

Spartakiada

18 września wzięliśmy udział w Wojewódzkiej Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych, która miała miejsce w Skórczu. W zmaganiach sportowych uczestniczyło sześć drużyn, co łącznie stanowiło niemalże 100 osób! Rywalizowaliśmy w następujących konkurencjach: rzut do kosza, strzał do bramki, rzut do celu, kręgle oraz wielobój sprinterski. Walka była zacięta, ale co najważniejsze przebiegała zgodnie z zasadą fair play. Po podsumowaniu wyników okazało się, że nasza drużyna zdobyła III miejsce! W nagrodę otrzymaliśmy piękny puchar Franciszka Kaszubowskiego – wiceprezesa Pomorskiego Oddziału LZS. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej spartakiadzie.

Piaseckiej Panience Cześć Składamy

W środę 11 września pojechaliśmy do Piaseczna, gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne. Trzeci dzień, po niedzielnym odpuście, poświęcony jest modlitwom za osoby chore, niepełnosprawne i cierpiące, dlatego i my postanowiliśmy zanieść naszcze prośby do Piaseckiej Panienki. Uczestniczyliśmy we mszy świętej, podczas której wszyscy otrzymali błogosławieństwo dla ludzi chorych. Mieliśmy także okazję skorzystać z sakramentu spowiedzi i komunii świętej. Część naszej pielgrzymki stanowiła także modlitwa przy ołtarzyku Matki Piaseckiej, tuż przy studzience oraz przejście drogą krzyżową rozmieszczoną wokół tego miejsca. Ten dzień oczyścił nasze serca i dusze oraz sprawił, że zagościł w nas spokój i miłość.

„Jezdóm Kociewiakam z tych tu ziam mój lud”

21 sierpnia nasz ośrodek zorganizował „Dzień Kociewski”. Całe spotkanie miało miejsce w Centrum Kultury Kociewskiej w Lalkowych. Na nasze zaproszenie przybyli: ŚDS z Osieka, ŚDS z Gniewa, kierownik GOPS, sołtys wsi Lalkowy, tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich oraz ksiądz proboszcz Dariusz Nenca. Impreza rozpoczęła się od przywitania gości oraz odśpiewania hymnu kociewskiego. Następnie wyrecytowaliśmy kilka pięknych wierszy miejscowej autorki – Reginy Kotłowskiej, o naszych okolicach oraz zaśpiewaliśmy piosenkę w gwarze kociewskiej. Jako kolejne wystąpiło KGW. Swoim skeczem rozbawiło wszystkich zebranych. Po nich scenę zajęły dzieci ze świetlicy wiejskiej w Lalkowych, które pięknie recytowały prozę i poezję kociewską. Następnie pałeczkę przejęła pani Regina Kotłowska, która zaprosiła wszystkich do kuźni, w której znajduje się mnóstwo starych rzeczy, którymi posługiwali się nasi przodkowie. Pani Regina ciekawie opowiadała, a zainteresowani mogli dodatkowo zadawać pytania. Po tych atrakcjach zaprosiliśmy wszystkich na wspólne biesiadowanie. Na stołach znajdowały się typowo kociewskie potrawy, tj. ziemniaki w mundurkach z dodatkiem podsmażonej cebulki, chleb ze smalcem, chleb z miodem, ogórki kiszone, a także pyszna drożdżówka. Z każdej strony było słychać same zachwyty. Mamy nadzieję, że niedługo znowu się spotkamy.

Stutthof – Frombork

10 sierpnia pojechaliśmy na wycieczkę do Sztutowa. Zwiedzaliśmy całe muzeum Stutthof upamiętniające istniejący w przeszłości obóz koncentracyjny. Przewodnik, który nas oprowadzał, opowiedział nam wiele smutnych historii, które dotyczyły tamtego miejsca, ludzi tam przebywających i strasznych wydarzeń, które miały tam miejsce. Mieliśmy także okazję zobaczyć kilka krótkich filmików obrazujących koszmar ciemiężonych ludzi.

Drugim miejscem, które odwiedziliśmy był Frombork. Zwiedzaliśmy tam Muzeum im. M. Kopernika, a w nim piękny zabytkowy kościół oraz szpital św. Ducha. Weszliśmy także na wieżę skąd mieliśmy podziwiać piękne widoki. Uczestniczyliśmy także w krótkim seansie w planetarium. Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć tak ważne i związane z historią naszego kraju miejsca.

Nad jeziorem

Lato to czas wypoczynku, a więc pojechaliśmy nad jezioro, które znajduje się w miejscowości Półwieś. Jak miło było usiąść na pomoście na i zamoczyć stopy w chłodnej wodzie. Oczywiście znalazły się wśród nas odważne i umiejące pływać osoby, które całe zanurzyły się w wodzie i pływały niczym ryby. Jezioro to także świetne miejsce, aby pograć w piłkę i po prostu „powygłupiać się”. Pluskom, zabawom i śmiechom nie było końca

Mam talent!

ŚDS w Osieku jest pomysłodawcą i organizatorem spotkań, pod hasłem „Razem lepiej”. W tym roku odbyła się już kolejna edycja, podczas której każdy mógł zaprezentować swój talent. Okazało się, że każdy z nas jest wyjątkowy i utalentowany. Jedni kochają taniec, śpiew, aktorstwo, innie robótki ręczne, malarstwo, a jeszcze inni mają zdolności cyrkowców, kucharzy a nawet projektantów mody. Na tym spotkaniu byli obecni także przedstawicieli samorządu Gminy Osiek, którzy niewątpliwie byli pod wielkim wrażeniem naszych uzdolnień. W dowód uznania dla naszych talentów otrzymaliśmy dyplomy i zostaliśmy zaproszenie na pyszne przekąski. Bardzo lubimy takie spotkania, ponieważ możemy lepiej się poznać, zaprzyjaźnić i co najważniejsze wspólnie milo spędzać czas.

11 lipca – Kino i spacer

Po obiedzie, pojechaliśmy do Grudziądza. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru brzegiem Wisły. Było naprawdę miło. Następnie przenieśliśmy się do kina Helios w nowo wybudowanej galerii Alfa. Chcieliśmy się pośmiać i zrelaksować, dlatego wybraliśmy film animowany „Epoka lodowcowa 4”. To był świetny wybór, śmialiśmy się do rozpuku. Naszego dobrego humoru nie zepsuła nawet burza, która panowała Grudziądzu po seansie filmowym. Dziękujemy za miłe popołudnie.

Na jagody

Tego lata postanowiliśmy skorzystać z dobroci i przysmaków jakie daje nam las, a więc wybraliśmy się na jagody. Zachęcił nas do tego jeden z naszych kolegów. Wykazał się on szczodrością i przyniósł dla wszystkich pyszne, świeże i własnoręcznie uzbierane jagody. Wyjazd do lasu okazał się wspaniałym pomysłem, ponieważ mogliśmy pooddychać cudownym leśnym powietrzem, pospacerował po lesie, w czym bardzo pomogła nam słoneczna pogoda. Nasza ekipa połączyła przyjemne z pożytecznym i między innymi części uzbieranych jagód posłużyła nam jako produkt do treningu kulinarnego, podczas którego na początek postanowiliśmy zrobić smaczną zupę jagodową, idealną na gorące, letnie dni. Powtórzymy to na pewno za rok.

Dzień grecki

Nasi sąsiedzi z WTZ zorganizowali w tym roku „Dzień grecki”. Musimy przyznać, że poczuliśmy się jak prawdziwi Grecy, a to za prawą nie tylko słonecznej pogody, ale także pięknych strojów i panującej atmosfery. Na tę imprezę zjechali się Grecy i Greczynki m.in. z Osieka, Skórcza, Gniewa i Skarszew. Niemalże jak na prawdziwych igrzyskach olimpijskich rywalizowaliśmy w takich konkurencjach jak: skok w dal, rzut dyskiem i oszczepem, bieg na 100 m. oraz zapasy. Dodatkowo także musieliśmy wykazać się talentem plastycznym malując krajobraz Grecji. Niewątpliwą atrakcją był także wybór najpiękniejszej bogini. Swoich sił mogli spróbować także nasi terapeuci. Ich zadaniem było przeniesienie jednego z podopiecznych na rękach, na tzw. Krzesełku. Natomiast kierownicy ośrodków rywalizowali ze sobą, odpowiadając na pytania związane tematycznie z Grecją. Oczywiście nie zabrakło nagród, a także pysznego poczęstunku. Fajnie było przenieść się na jeden dzień do słonecznej Grecji.

Ahoj Przygodo !

22 czerwca popłynęliśmy w rejs statkiem „Kormoran”. Trasa rejsu przebiegała przez odcinek Kanału Elbląskiego, a mianowicie od Buczyńca do Elbląga. Płynęliśmy 4 h i 30 min. Piękne widoki mogliśmy podziwiać zarówno bezpośrednio z pokładu, jak i z miejsca pod pokładem. Niewątpliwą atrakcją były systemy pochylni, umożliwiające pokonanie statkom 100 m różnicy poziomów wody. Pochylnie te uznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia hydrotechniczne w Europie. W naszej pamięci pozostanie także odcinek trasy, w którym przepływaliśmy przez jezioro Druzno. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na chwilę w Malborku, gdzie dodatkowo mogliśmy zobaczyć piękną fontannę.

Olimpiada i Olimpijczycy

W Tym roku wzięliśmy udział w X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka osób niepełnosprawnych”, który zorganizowany jest przez PEFRON. Konkurs ten adresowany jest do uczestników WTZ i ŚDS oraz niepełnosprawnych mieszkańców pomocy społecznej. Tegoroczny temat brzmiał „Olimpiada i Olimpijczycy”. Prace mogły być wykonane w różnych technikach, tj. malarstwo, witraż, rysunek, rzeźba, tkanina. Nasza koleżanka Anita wykonała piękną pracę technik haftu krzyżykowego. Obraz ten przedstawiał znicz olimpijski oraz daty pierwszych igrzysk zimowych i letnich. Wszyscy trzymamy za nią kciuki i czekamy na ogłoszenie wyników.

27 maja – Piknik Rodzinny

Spędziliśmy miłe niedzielne popołudnie w Kamionce na Pikniku Rodzinnym. Atrakcji i świetnej zabawy nie był końca. Wzięliśmy udział we wielu konkurencjach, tj. dojenie sztucznej krowy, przewożenie osoby trzymającej wiadro wody na taczce, bieg na 3 – osobowych nartach slalom z piłką hokejową, bieg w wielkich butach, przenoszenie na plecach członków drużyny. Organizatorzy pomyśleli także o naszych żołądkach  Każdy mógł zjeść pyszną grochówkę, a dodatkowo można było kupić coś na ząb w bufecie. Podczas pikniku miał także miejsce Festiwal Piosenki Turystycznej, przeznaczony dla różnych grup wiekowych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, gdzie można było wygrać wspaniałe nagrody. Dodatkowo imprezę uświetniły występy rożnych zespołów, w tym występ orkiestry dętej.

21 – 25 maja – Warsztaty wikliniarskie

W naszym ośrodku odbyły się warsztaty wikliniarskie. Dzięki tym spotkaniom nauczyliśmy się wyplatania koszyków, poznaliśmy różne techniki i sploty wikliniarskie. Spotkania te stały się dla nas świetną zabawą i atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Dodatkowo sprzyjały integracji, pobudzały w nas chęć do działania i uruchomiały naszą twórczość oraz wyobraźnię. Serdecznie dziękujemy za zorganizowanie i przeprowadzenie warsztatów.

Konkurs Poezji Miłosnej

Już po raz kolejny wzięliśmy udział w „Powiatowym Konkursie Poezji Miłosnej”, który miał miejsce w pięknym zamku w Rynkówce. Nasz ośrodek reprezentowała Teresa Piórek, która wyrecytowała wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Dwie krople”. Musimy przyznać, że poziom był bardzo wysoki, każdy z uczestników solidnie przygotował się do swojego występu. Konkurs przebiegał w niesamowicie miłej atmosferze, co jest zasługą pierwszorzędnych występów, publiczności, która z uwagą słuchała i nagradzała brawami uczestników konkursu, a także przyjaznego jury. Owo jury nagrodziło wszystkich uczestników, a dodatkowo wyróżniło osoby, które ich zdaniem wypadły najlepiej. Czekamy na następną edycje konkursu.

5 maja – Podróż w przeszłość

Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę do Gniewa. Głównym punktem naszej wyprawy był zamek, który jest najpotężniejszą twierdzą Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zamek ten został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Zwiedziliśmy go wzdłuż i wszerz, podziwiając różnorodne eksponaty, komnaty, które zachowały swój średniowieczny charakter. Mieliśmy także okazję uczestniczyć w inscenizacji nawiązującej do historii zamku. Zwiedzanie zakończyliśmy spacerem ulicami miasta.

Śniadanie Wielkanocne

Kiedy wielka noc nastaje życzymy Wam na Zmartwychwstanie dużo szczęścia i radości, które niechaj zawsze gości w dobrym sercu, w jasnej duszy i niech wszystkie żale zagłuszy.

Podobnie jak w ubiegłym roku, także i w tym zorganizowaliśmy wspólne wielkanocne śniadanie. Jak nakazuje obyczaj rozpoczęliśmy od podzielenia się jajkiem i złożenia sobie życzeń. Następnie zasiedliśmy do stołu, gdzie królowały typowe potrawy, które przygotowaliśmy własnoręcznie w ramach treningu kulinarnego.

Pisanki, palmy, ciasta i stroiki wielkanocne

W tym roku po raz pierwszy mieliśmy zaszczyt wziąć udział w 10 – tym Powiatowym Konkursie Wielkanocnym „Pisanki, palmy, ciasta i stroiki wielkanocne” zorganizowanym przez Zespół Szkół Rolniczych ze Swarożyna. Konkurs adresowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, kół gospodyń wiejskich, pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy z terenu powiatu tczewskiego. Konkurencja była zatem bardzo duża. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w 4 kategoriach: ciasta wielkanocne (babki i mazurek), pisanki, palma i stroik wielkanocny. W związku z bardzo wyrównanym poziomem prac poszczególnych grup, jury postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. My wyróżnieni zostaliśmy za mnogość i różnorodność pisanek.

8 marca – dzień kobiet

Jak nakazuje tradycja dnia 8 marca uczciliśmy dzień kobiet. Z tej okazji w ramach treningu kulinarnego panowie upiekli ciasto. W tym dniu każda z pań otrzymała kwiaty. Nie zabrakło także gromkiego „Sto lat”! Za miło spędzony czas wszystkim naszym kolegom dziękujemy.

24 lutego – wszystkiego najlepszego

24 lutego dwoje naszych przyjaciół- Teresa Piórek i Andrzej Durajewski obchodzili urodziny. Jak nakazuje zwyczaj nie zabrakło serdecznych życzeń oraz gromkiego STO LAT! Nasi jubilaci pięknie się nam odwdzięczyli. Przy wspólnym stole mieliśmy bowiem okazję skosztować przygotowanych przez nich, podczas treningu kulinarnego słodkości. Wszystko było naprawdę pyszne. Teresie i Andrzejowi serdecznie dziękujemy za miło spędzony dzień.

16 lutego – taneczny karnawał.

16 lutego mieliśmy przyjemność uczestniczyć, w trzeciej już w tym roku zabawie karnawałowej. Tym razem organizatorami byli pracownicy i podopieczni ŚDS z Osieka. Warto podkreślić, że gościliśmy tam po raz pierwszy. Oprócz nas zaproszeni zostali także uczestnicy i pracownicy WTZ ze Skórcza. Trzeba przyznać, że wszyscy świetnie się bawili. Dodatkową atrakcją były liczne konkursy sprawnościowe i zabawy ruchowe. Nie zabrakło także smacznego poczęstunku, a przede wszystkim pączków, które zgodnie tradycją powinny królować na stołach w Tłusty Czwartek. Za udaną zabawę organizatorom serdecznie dziękujemy.

2 lutego – Kabaret Koń Trojański.

2 lutego wybraliśmy się do Starogardu, gdzie w kinie SOKÓŁ swój występ miał Kabaret Koń Polski. Wszyscy wspaniale się bawiliśmy, na naszych twarzach przez cały czas gościł uśmiech. Z niecierpliwością czekamy na kolejny taki wyjazd.

20 stycznia – Hej kolęda, kolęda – konkurs kolęd i pastorałek.

20 stycznia mieliśmy okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne, ponieważ wzięliśmy udział w konkursie kolęd i pastorałek KOLANDY LULKÓW NASZYCH. Odbył się on w świetlicy wiejskiej w Kamionce, a jego organizatorką była pani Regina Kotłowska. Pięknym śpiewom nie było końca. Gdy przyszedł czas na ogłoszenie wyników byliśmy miło zaskoczeni, ponieważ nasz kolega Wiesław Puczyński zajął 3. miejsce, natomiast kwartet w składzie: Teresa Piórek, Andrzej Knop, Jacek Borczyk oraz Damian Wawrzonkowski, zdobył wyróżnienie.

25 stycznia – Bal przebierańców

19 stycznia – Zabawa karnawałowa

19 stycznia uczestniczyliśmy w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez naszych przyjaciół z WTZ Lalkowy. Zaproszeni byli także WTZ ze Skórcza i Nowego. Trzeba przyznać, że zabawa była przednia. Wszyscy świetnie się bawili, co niewątpliwie było zasługą wspaniałego DJ-Wojciecha Lipskiego, który umiał skutecznie zachęcić wszystkich do aktywności. Aby nie zabrakło nam sił i energii do karnawałowych szaleństw, organizatorzy zadbali o pyszny poczęstunek. Dzień ten na pewno bardzo długo będziemy miło wspominać.

16 stycznia – Wizyta duszpasterska

Dnia 16 stycznia na nasze zaproszenie wizytę duszpasterską złożył nam ks. proboszcz miejscowej parafii Dariusz Nenca. Wizyta rozpoczęła się od modlitwy. Następnie zaprosiliśmy księdza na poczęstunek. Przy wspólnym stole była okazja do zadania nurtujących nas pytań oraz rozmowy. Wizyta przebiegała w serdecznej i miłej atmosferze. Ksiądz proboszcz poświęcił bardzo dużo swojego wolnego czasu, za co gorąco dziękujemy.