Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

Z życia ŚDS – rok 2013

grudzień – Nasze prace świąteczne

W tym roku okres przedświąteczny był dla nas bardzo pracowity. Daliśmy z siebie wszystko aby przygotować najpiękniejsze ozdoby bożonarodzeniowe, które być może ozdobiły wnętrza Państwa domów. Spod naszych rąk wyszły wyjątkowe stroiki, bombki wykonane różnymi technikami oraz nowoczesne choinki. Efekty naszej pracy uwieczniliśmy na załączonych zdjęciach.

19 grudnia – Wigilia

Wigilia to ten wyjątkowy dzień, w którym wszyscy siadamy za stołem jacyś odmienieni. Tak było u nas 19 grudnia 2013r. Od samego rana wszyscy krzątali się po kuchni aby dokończyć świąteczne przysmaki, a także po naszym salonie aby przygotować stół. Gdy wszystko już było gotowe i przybyła Pani kierownik, mogliśmy zacząć Wigilię. Andrzej przeczytał fragment Pisma Św. mówiącego o Narodzeniu Pańskim, podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie życzenia, a następnie usiedliśmy za stołem, na którym znajdowały się tradycyjne świąteczne dania. Sami pomagaliśmy w ich przygotowaniu, także jesteśmy zadowoleni, że okazały się naprawdę pyszne i wszystkim smakowały. Pod choinka znaleźliśmy też piękne prezenty – grube, cieplutkie koce, które z pewnością ogrzeją nas w długie zimowe wieczory. Wszystkim życzymy radosnych, pełnych ciepła i miłości Świąt Bożego Narodzenia.

8 grudnia – Koncert Alicji Majewskiej na zamku w Gniewie

8 grudnia 2013r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w koncercie zorganizowanym przez Fundację „ Nuta Nadziei”. Tym razem odbył się on na zamku w Gniewie. Mury starego zamczyska i przepiękny śpiew stworzyły niesamowity nastrój. Gwiazdą wieczoru była słynna wokalistka Alicja Majewska. Jej występ był bardzo udany albowiem poza piosenkami zaśpiewanymi solo, wystąpiła również w duetach z podopiecznymi Fundacji. To nieprawdopodobne jaki Oni mają talent muzyczny. Śpiewali jak zawodowi piosenkarze. Gratulujemy pięknych głosów i życzymy sukcesów.

6 grudnia – Mikołajki

Święty Mikołaj i tego roku o nas nie zapomniał. Chyba bardzo nas lubi i musieliśmy być wyjątkowo grzeczni, bo poza pysznym ciastem przyniósł nam drobne upominki. Podejrzewamy, że nasze opiekunki maczały w tym palce, bo na ich głowach znalazły się mikołajkowe czapki. Dziękujemy.

30 listopada – Andrzejki

Tegoroczne Andrzejki spędziliśmy u naszych przyjaciół w Osieku. Zawitali też tam nasi sąsiedzi z za ściany, a więc towarzystwo było doborowe. Tańcom i hulankom nie było końca. Od ciągłych pląsów aż kręciło się w głowie. My zadbaliśmy o to, aby nie zabrakło tradycyjnych andrzejkowych wróżb i zabaw, dzięki którym dowiedzieliśmy się co nas czeka, jak będzie miał lub miała na imię nasza partnerka lub partner i wiele innych interesujących informacji. Wszystkim Andrzejom składamy najserdeczniejsze życzenia.

13 listopada – Wierzę w nas

13 listopada 2013r. pojechaliśmy na koncert zorganizowany przez Caritas pod hasłem „Wierzę w nas”. Miał on miejsce w hali OSiR w Starogardzie Gdańskim. Hala szybko zapełniła się po brzegi, ponieważ główną gwiazdą wieczoru była sławna piosenkarka Natalia Kukulska. To był wspaniały występ, podczas którego wokalistka zaprezentowała swoje największe przeboje, a także najnowsze hity. Jej popis poprzedziły występy utalentowanych dzieci i młodzieży.

2 października – Ale grzyby

Mamy piękna jesień , a więc czas na grzybobranie. Wybraliśmy się na nie razem z przyjaciółmi z Osieka. Nasze kosze zapełniły się w błyskawicznym tempie. Znalazły się w nich podgrzybki, maślaki, a także dorodne borowiki. Pogoda była piękna, grzybów tez nie mało, a więc żal było kończyć ten miły spacer po lesie. Nasi przyjaciele na koniec poczęstowali nas obiadem oraz pysznym ciastem. Zebrane grzyby wspólnie oczyściliśmy i ugotowaliśmy smaczny posiłek.

11 września – Sanktuarium Maryjne w Piasecznie

11 września 2013r.jak co roku udaliśmy się do Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie, gdzie kilka dni wcześniej miał miejsce główny odpust. Od rana padał rzęsisty deszcz, ale to nam zupełnie nie przeszkadzało. Wzięliśmy udział w mszy św. z błogosławieństwem dla osób chorych i cierpiących, a następnie podążaliśmy w kierunku studzienki, gdzie mogliśmy napić się i nalać do zabranych pojemników wodę święconą. Przed tron Matki Piaseckiej zanieśliśmy nasze prośby, zmartwienia, a także podziękowania za wszystkie otrzymane łaski.

5 września – Jezdóm kociewiakam

5 września 2013r. odbyło się zorganizowane przez nasz ośrodek II Spotkanie Integracyjne z Elementami Kultury Kociewskiej. Na nasze spotkanie przybyli podopieczni WTZ Lalkowy, ŚDS Osiek , ŚDS Gniew, a także grupa przedszkolaków „ Maki i Modraki” z Rychławy. Oprócz tego swoja obecnością zaszczycił nas Ksiądz Proboszcz miejscowej parafii, sołtys wsi Lalkowy, KGW w Lalkowych, historyk, regionalista, poetka Pani Regina Kotłowska wraz z grupa młodzieży z PSP w Kamionce oraz pani Barbara Brzeska – miejscową artystka, która uwiecznia na płótnach piękno miejscowych krajobrazów. Za pomoc w organizacjo spotkania serdeczne podziękowania składamy Panu Zenonowi Usarkewiczowi, który udostępnił nam eksponaty z Izby Kociewskiej w Wycinkach. Podziękowania kierujemy także na ręce sponsorów,  którzy podarowali na dzisiejsze spotkanie artykuły spożywcze. Każda z przybyłych grup zaprezentowała swoje umiejętności przedstawiając zabawne scenki w gwarze kociewskiej, tańcząc i śpiewając „kociewskie przeboje”. Na przybyłych gości czekał obficie zastawiony stół z przysmakami z naszych stron. Wszyscy tylko głaskali się po brzuchach i mruczeli z zachwytu. Do zobaczenia za rok.

22 sierpnia – Z wizytą w Owidzkim Grodzisku

22 sierpnia 2013r. odbyliśmy podróż do średniowiecza. Tego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do Grodziska Owidz, które jest pozostałością po wczesnośredniowiecznej osadzie założonej na początku XI wieku. W trakcie zwiedzania grodziska poznaliśmy budowę średniowiecznego grodu, usłyszeliśmy historię tego miejsca i zobaczyliśmy wnętrza chat. To wszystko pomogło nam wyobrazić sobie życie codzienne i obyczaje średniowiecznych mieszkańców. Jak przystało na średniowiecznych ludzi urządziliśmy ognisko, z tą różnicą, że nie upiekliśmy upolowanej zwierzyny lecz kupione kiełbaski.

8 sierpnia – Wypoczynek nad jeziorem

Ach, co to był za dzień… Za to właśnie kochamy lato: za słońce i możliwość wypoczynku nad jeziorem. Dzień 8 sierpnia spędziliśmy w ośrodku „ Dobry Brat”. Atrakcjom nie było końca. Oprócz pływania rowerami wodnymi i kajaki mieliśmy szansę spróbować jazdy na deskach surfingowych. Utrzymać się na takiej desce to nie lada wyczyn, zwłaszcza za pierwszym razem, także śmiechom i komicznym sytuacjom nie było końca. Oprócz aktywnego wypoczynku oczywiście leniuchowaliśmy na plaży i pluskaliśmy się w jeziorze. Szkoda, że lato tak krótko trwa.

7 sierpnia – Rywalizacja na wesoło

7 sierpnia 2013r. wzięliśmy udział w spotkaniu integracyjnym pt. „Bo razem łatwiej”, zorganizowanym przez dwie studentki. Do wspólnej zabawy zostały także zaproszone dzieci ze świetlicy wiejskiej w Lalkowach. Wszystko miało miejsce w Smętowie Granicznym przy GOKSiR. Przeróżnym zabawom, grom i konkurencjom nie było końca, a różnic pokoleniowych w ogóle nie dało się odczuć. Świetniej zabawie towarzyszył także pyszny poczęstunek. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali ciekawe i bogate treściowo książki.

30 lipca – Spotkanie integracyjne w Nowem

30 lipca 2013 roku mieliśmy zaszczyt wziąć udział w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym przez Fundację „ Nuta nadziei”. Miejscem spotkania był hotel Dowhan w Nowem. Bawiliśmy się wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej ze Skórcza, grupą osób niepełnosprawnych działająca przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Warlubiu, pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Wyrębach oraz innymi obecnymi osobami. Całą imprezę prowadziła Prezes Fundacji Pani Zofia Kirszenstein, która zadbała o mnóstwo atrakcji, a między innymi: zabawa taneczna z przebierańcami, tort i obiad. Atmosfera była gorąca a nogi same rwały się do tańca. Aktywie spędziliśmy czas w pięknym miejscu i cudownymi ludźmi.

11 lipca – Osiek udział w projekcie „Razem raźniej”

Dnia 11 lipca 2013roku wzięliśmy udział w zmaganiach konkursowych zorganizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Osieku. Oprócz nas do walki stanęli gospodarze oraz WTZ Caritas ze Skórcza. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli także przedstawiciele lokalnego samorządu: Wójt Gminy Osiek Pani Mirosława Kurowska oraz członkowie Rady Gminy. W konkursie kluczowe znaczenie miały umiejętność posługiwania się kompasem oraz czytania mapy, a także sprawność fizyczna. Zabawa była naprawdę przednia. Wszyscy z zapartym tchem, zgodnie ze wskazaniami mapy docierali do kolejno wyznaczonych punktów. Po dotarciu do mety czekały na nas nagrody oraz pyszny poczęstunek. Za miło spędzony dzień przyjaciołom z Osieka serdecznie dziękujemy.

9 lipca – Na jagody

Lato w pełni, w związku z czym postanowiliśmy skorzystać z jego darów i dnia 09.07.2013r. wybraliśmy się do lasu na jagody. Zabezpieczeni przed kleszczami i komarami, z pojemnikami w ręku ruszyliśmy na poszukiwanie tych przepysznych leśnych owoców. Chodź zbieranie jagód to bardzo ciężka i wyczerpująca praca, to  bardzo chętnie i  z ogromnym entuzjazmem podjęliśmy to wyzwanie. Trzeba przyznać, że łatwo niebyło, jednak po kilku godzinach spędzonych w lesie nasze pojemniki zapełniły się maleńkimi granatowymi kuleczkami, co bardzo nas ucieszyło. Zebrane jagody posłużą nam do przygotowania wielu pysznych dań i deserów. Spożywając je w samym środku zimy w naszych sercach znów chodź na chwile zagości lato.

20 czerwca – Wycieczka Hel – Władysławowo

O godz. 6:00 wyruszyliśmy na Hel. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Fokarium, w którym żyją foki szare. Byliśmy ceni przy karmieniu zwierząt. Po tym odbył się spacer deptakiem i kupowanie pamiątek. Kolejnym elementem było zwiedzanie Muzeum Rybołówstwa, w którym znajdowały się eksponaty związanie z połowem ryb, morzem itp. Po opuszczeniu Helu pojechaliśmy do Władysławowa zwiedzać Ocean Park. Zobaczyliśmy tam naturalnej wielkości faunę występująca w oceanach. Po tak męczącym dniu udaliśmy się na relaks – plażowanie. Długo będziemy wspominać i pamiętać tą wspaniałą i pełną emocji wycieczkę.

Warsztaty na temat czytania map

Warsztaty były elementem projektu „Razem Raźniej” zorganizowanego przez naszych przyjaciół z Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku. Kolejnym i ostatnim etapem będzie marsz na orientację połączony z sprawdzeniem naszej wiedzy geograficzno-przyrodniczej. Wykład prowadził zaproszony nauczyciel geografii, który podarował na mapy i foldery na temat naszych okolic. Dowiedzieliśmy się jak prawidłowo posługiwać się kompasem i mapą. Dostarczono nam informacji na temat oznaczeń i symboli, które znajdują się na mapach. Zajęcia praktyczne polegały na posługiwaniu się mapą w terenie. Na zakończenie poszliśmy nad jezioro. Było bardzo ciepło i słonecznie, więc skorzystaliśmy z okazji i moczyliśmy nogi w wodzie. Udało nam się dojrzeć żyjące w tym jeziorze raki.

18 czerwca – Dzień Cygański

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lalkowach dnia 18 czerwca 2013r. zorganizowały Dzień Cygański. Przygotowania do imprezy trwały bardzo długo, w efekcie czego każdy z nas wyglądał jak prawdziwy Cygan. Uroczystość zaczęła się od wspólnego tańca. W czasie zabawy odbyły się konkursy: łapanie kury, rzut kamykami do patelni, łapanie cyganki, toczenie kołem, wyścigi w  workach, wybór najpiękniejszego stroju cygańskiego i rysunek o tematyce cygańskiej. Dodatkowymi atrakcjami był przejażdżka bryczką po wsi Lalkowy oraz wróżenie z kart. Pogoda nam dopisała i cała grupa ładnie się bawiła. Biorąc udział w konkursach udało nam się zdobyć podium i piękne nagrody. Kosztowaliśmy rosół ze „skradzionej kury”, chleb ze smalcem i ogórkiem, kiełbaski z grilla – ogniska, a na deser lody. W trakcie trwania spotkania brzmiały rytmy cygańskie. Ten dzień pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

31 maja – Dzień Dziecka

Z okazji Dnia Dziecka 31 maja 2013r. na Hali Sportowej w Kopytkowie odbył się koncert Majki Jeżowskiej. Podobna każdy ma w sobie coś z dziecka, więc na imprezie nie zabrakło również nas. Każdy zna, może nie osobiście piosenkarkę i ciekawie było posłuchać jej na żywo. Koncert dostarczył nam wielu pozytywnych emocji. W myślach powróciły czasy dzieciństwa, przez co chociaż na chwilę mogliśmy poczuć się jak dzieci i zapomnieć o wszystkich doczesnych zmartwieniach.

23 maja – wyjazd do Chmielna

Dnia 23 maja 2013r. odbył się wyjazd do Chmielna na XII Jarmark Folklorystyczny i Przegląd Dorobku Kulturalnego ŚDS i DPS Województwa Pomorskiego. Tego dnia przedstawiliśmy scenkę pt. „Legenda o Królewiance i Zaklętym Zamku”. Po występie po mimo brzydkiej pogody wybraliśmy się na przejażdżkę bryczką, po której cała grupa została zaproszona do wspólnego ogniska. Końcowym elementem tego dnia była wspólna zabawa taneczna, podczas której wszyscy wspaniale się bawili.

21 maja – Konkurs recytatorski „Mów do mnie jeszcze”

W dniu 21 maja 2013r. odbył się konkurs recytatorski poezji miłosnej „Mów do mnie jeszcze” organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Wsparcia Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lalkowach. Przedstawicielami naszego ośrodka były Teresa Piórek i Mariola Muszyńska. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

6 maja – Edukacja z Golec Orkiestrą

6 maja odbył się wyjazd do Opery Leśnej w Sopocie. Ten wieczór rozpoczął się wykładem na temat zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Przekazano nam bardzo cenne informacje związane z właściwym zachowaniem w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Po części informacyjnej odbył się wyczekiwany koncert zespołu Golec Orkiestra. Atmosfera była gorąca, wszyscy wspaniale się bawiliśmy ruszaliśmy w rytm muzyki.

16 kwietna – III Gminny Konkurs Twórczości Ks. Jana Twardowskiego

Wzięliśmy udział w III Gminnym Konkursie Twórczości Ks. Jana Twardowskiego. Przedstawicielem naszego ośrodka była Teresa piórek, która zdobyła podium –II miejsce. W konkursie udział brały również dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu gminy Smętowo  Graniczne. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a słuchanie recytowanych wierszy dostarczyło nam wielu emocji.

29 marca – Oz: Wielki i Potężny

Wybraliśmy się do kina na film Fantazy „Oz: Wielki i Potężny”. Opowiada on o magiku cyrkowym, który zostaje przeniesiony do krainy Oz – cudownego świata pełnego barwnych postaci i niesamowitych krajobrazów. Wydaje mu się, że wygrał los na loterii, jednak okazuje się, że musi zmierzyć się z problemami krainy i jej mieszkańców. Film ten obejrzeliśmy w technologii 3D. Mieliśmy wrażenie, że z ekranu wyskakują krwiożercze kwiaty, a wróżka spluwa na nas wodą z jeziora. Zarówno fabuła, akcja jak i efekty specjalne filmu były świetne. Uważamy, ze jest to film godny polecenia.

27 marca – Śniadanie Wielkanocne

W naszym ośrodku odbyło się śniadanie wielkanocne. Naszymi gośćmi byli Wójt Gminy Smętowo Graniczne Pani Zofia Kirszenstein, Kierownik GOPS Pani Mariola Wolnik, Sołtys wsi Lalkowy Pani Irena Muszyńska, przedstawicielka KGW Pani Marianna Wojtaś. Na stole znalazły się tradycyjne potrawy wielkanocne tj. żurek, biała kiełbasa, jajka, babka wielkanocna, które przygotowaliśmy w ramach treningu kulinarnego. Jak nakazuje tradycja podzieliliśmy się jajkiem i złożyliśmy sobie szczere, serdeczne życzenia. Aby jak najlepiej ugościć przybyłych gości przedstawiliśmy inscenizację bajki pt. „Kóronek i kokoszka”. Wszyscy śmiali się do łez. Odwiedził nas także króliczek wielkanocny, który każdego obdarował słodkościami.

23 marca – Kiermasz Wielkanocny

Wzięliśmy udział w kiermaszu wielkanocnym połączonym z konkursem na najpiękniejsza palmę, pisankę, stroik i mazurka. Konkurs skierowany był do wszystkich mieszkańców gminy, a więc konkurencja była bardzo zróżnicowana – od dzieci po osoby dorosłe. Nasze prace zostały docenione i zajęły I, II i III miejsce w kategorii stroiki. W nagrodę otrzymaliśmy bony towarowe.

21 marca – Wielkanocny szał

Wzięliśmy udział w XI Powiatowym Konkursie Wielkanocnym „Pisanki, Palmy, Ciasta i Stroiki Wielkanocne” zorganizowanym przez Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz pensjonariuszy Ośrodków Pomocy Społecznej. Ocenie podlegały: pisanki, palma, ciasta i stroiki wielkanocne. Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż każda grupa przygotowała przepiękne artykuły wielkanocne. Po długich naradach jurorzy zdecydowali o nagrodzeniu wszystkich uczestników ze względu na wysoki poziom, estetykę i urok pisanek, stroików, ciast i palm. W nagrodę otrzymaliśmy patelnię elektryczną, którą niewątpliwie wykorzystamy do przygotowania smacznych potraw.

8 marca – Dzień Kobiet

W święto wszystkich Pań, uczestniczyliśmy w zorganizowanym przez Panią Wójt Zofię Kirszenstein koncercie właśnie z tej okazji. Każda kobieta oprócz życzeń z ust panów otrzymała tulipana. Niewątpliwą atrakcją był okaz tańca oraz występ popularnego piosenkarz Andrzeja Rybińskiego. Swoim pięknym śpiewem urzekł całą salę i wprowadził wszystkich w wyśmienity nastrój. Mamy nadzieję, że nasze panie poczuły się w tym dniu wyjątkowo.

20 lutego – Tajemnica Westerplatte

Wybraliśmy się do kina na polski film „Tajemnica Westerplatte”. Film ten opowiada o obronie polskiej placówki Westerplatte przed niemiecką armią. Akcja obejmuje siedem dni września 1939. Wszyscy bez względu na zainteresowania i pasje, jednogłośnie stwierdziliśmy, że film był naprawdę dobry. Urzekł nas szereg scen batalistycznych, wartka i wciągając fabuła, efekty specjalne oraz wyśmienita obsada aktorska.

11 lutego – Kuronek i Kokoszka

Musimy pochwalić się naszym nowo odkrytym talentem aktorskim. Wzięliśmy udział w „Przeglądzie Twórczości Scenicznej Osób Niepełnosprawnych” zorganizowanym przez WTZ w Skórczu. Na scenie przedstawiliśmy utwór napisany gwarą kociewską autorstwa Bernarda Janowicza pt. „Kóronek i kokoszka”. W rolę kóronka wcielił się Stefan Owczarek, kokoszki Mariola Muszyńska, krowy Teresa Piórek, gospodyni Wiesława Chyła, a gospodarza Wojciech Muszyński. Narratorem był Damian Wawrzonkowski. Wielokrotne próby przyniosły nam wiele radości i satysfakcji, okazały się świetną zabawą. Nasz występ został nagrodzony wielkimi brawami oraz wyróżnieniem. W nagrodę otrzymaliśmy radioodtwarzacz. Organizatorzy zadbali również o słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.

16 stycznia – koncert Kasi Kowalskiej

Nasz ośrodek zamienił się w salon piękności. Nasi opiekunowie zrobili wszystko byśmy poczuli się wyjątkowo atrakcyjni. Zrobili nam piękne fryzury, makijaże i zadbali o estetykę rąk. Przygotowania te związane były z popołudniowym wyjazdem na koncert „Numery 998 i 112 Twoich przyjaciół”, podczas którego wystąpiła ze swoim repertuarem popularna piosenkarka Kasia Kowalska. Koncert odbył się w Tczewskim Centrum Kultury i Sztuki. To był wyjątkowy dzień pełen atrakcji i pozytywnej energii.

11 stycznia – Kolendy i pastorałki

Wzięliśmy udział w VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Kolandy Lulków Naszych”. Miał on miejsce w świetlicy wiejskiej w Kamionce. Uczestników było co niemiara, a występy pierwszorzędne. Wśród repertuaru znalazły się najpiękniejsze kolędy i pastorałki kociewskie oraz polskie. My wystąpiliśmy w kategorii grupowej. Za mikrofonem stanęli: Andrzej Knop, Jacek Borczyk i Mirosław Gering. Wykonali oni kolędę „Wesołą nowinę bracia słuchajcie”. Nie zajęliśmy miejsca na podium ale najważniejsze jest to, że mogliśmy się zaprezentować i posłuchać wystąpień innych.