Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

Z życia ŚDS – rok 2016

„Oprócz błękitnego nieba …”
Już od kilku lat uczestniczymy w koncercie połączonym z prelekcją na temat numerów ratunkowych 998 i 112 organizowanym pn. „Numery moich przyjaciół 998 i 112”. W tym roku koncert odbył się w Ergo Arenie w Gdańsku, a prowadzili go znani dziennikarze – Maria Szabłowska i Paweł Sztompke. Główną gwiazdą muzyczną wieczoru była natomiast grupa Maanam, a cały koncert poświęcony był Markowi Jackowskiemu.

Śpiewać każdy może
Już po raz kolejny mieliśmy okazję uczestniczyć w organizowany przez Panią Reginę Kotłowską konkursie kolęd i pastorałek pn. „Kolandy lulków naszych”. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w Wiejskim Centrum Historyczno – Edukacyjnym we Frący. Tym razem reprezentowali nas Anita Majewska i Damian Barabaś. Wykonaniem zdobyli wyróżnienie. Zarówno naszej koleżance i koledze, jaki i wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.

Walentynki w karnawale
Choć do Walentynek pozostało jeszcze trochę czasu, nasi sąsiedzi już dziś postanowili zorganizować z tej okazji zabawę. Do wspólnego świętowania Dnia Zakochanych zaprosili kilka ośrodków. Bawiliśmy się przy muzyce na żywo. Szaleństwom na parkiecie nie było końca. Nie zabrakło pysznego poczęstunku. To był naprawdę udany dzień, za który gospodarzom spotkania serdecznie dziękujemy.

Metamorfozy
Dziś nasz ośrodek po raz kolejny zamienił się w salon fryzjerski. Od pewnego czasu regularnie odwiedza nas bowiem zaprzyjaźniona fryzjerka, dzięki której mamy możliwość przejścia małej metamorfozy. Wszyscy bardzo chętnie oddajemy się w ręce Pani Wiesławy i bez obaw korzystamy ze strzyżenia, farbowania i innych zabiegów fryzjerskich.

Bal przebierańców
To już ostatni dzień tegorocznego, wyjątkowo krótkiego karnawału. W tym roku tzw. „Śledzika” świętowaliśmy wraz z naszymi sąsiadami oraz ŚDS z Osieka i Gniewa. Jak to w ostatki, każdy miał okazję wykazać się na tanecznym parkiecie oraz wziąć udział w licznych przygotowanych przez nas konkursach i quizach. Nie zapomnieliśmy ponadto o poczęstunku. Za obecność oraz miłą zabawę wszystkim naszym gościom serdecznie dziękujemy.

Święta za pasem

Święta Wielkiej nocy coraz bliżej, dlatego też w naszym ośrodku już od pewnego czasu trwają gorączkowe przygotowania. Jak co roku przygotowujemy pisanki, kartki świąteczne i stroiki. Bardzo nam zależy, aby nasze prace z roku na rok były coraz piękniejsze, dlatego wciąż staramy się uczyć nowych technik i metod.

Lubimy tam być

W tym roku po raz piąty wzięliśmy udział w XIV już Edycji Powiatowego Konkursu Wielkanocnego pod nazwą „Pisanki, palmy, ciasta i stroiki wielkanocne” organizowanego przez Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich oraz pensjonariuszy Ośrodków Pomocy Społecznej. Konkurencja była zatem ogromna. Ocenie jury podlegała przygotowana przez uczestników: palma, baba, mazurek, pisanki oraz stroik wielkanocny. Podobnie jak w ubiegłych latach, także i tym roku wszyscy uczestnicy otrzymali takie same nagrody. Tym razem był to mikser kuchenny, który na pewno bardzo nam się przyda.

Jak co roku o tej samej porze

Podobnie jak w ubiegłych latach, także i w tym roku, wzięliśmy odział w kiermaszu i konkursie wielkanocnym organizowanym przez GOKSiR w Smętowie Granicznym. Bardzo nam miło, że wysiłek i trud włożony w przygotowanie wielkanocnych ozdób został doceniony przez jury i nagrodzony upominkiem. Pozostałym uczestnikom gratulujemy wspaniałych stoisk. Już dziś wszystkim składamy najserdeczniejsze świąteczne życzenia.
WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

Wesołego Alleluja

Znów nadszedł ten czas kiedy zasiadamy do wspólnego śniadania wielkanocnego. Jak nakazuje zwyczaj, rozpoczęliśmy je od podzielenia się jajkiem i złożenia sobie życzeń. Na stole królowały tradycyjne potrawy – m.in. biała kiełbasa, żurek i baba wielkanocna. Bardzo nam miło, że w tym dniu do świątecznego stołu zasiadła z nami pani Mariola Wolnik – Kierownik GOPS w Smętowie Granicznym.

Z okazji Świąt Wielkiej nocy wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia.
WESOŁEGO ALLELUJA.

3D w kinie

Wszyscy bardzo lubimy kinowe premiery, dlatego też postanowiliśmy wybrać się do kina               w Grudziądzu na bajkę pt. „Kung Fu Panda 3”. Film wyświetlany był w technologii 3D, co było niewątpliwie dodatkowa atrakcją. Po seansie wypoczęci i zrelaksowani wróciliśmy do domów.

Czołem druhowie!

To był dzień, w którym spełniły się dziecięce marzenia wieku naszych kolegów o zostaniu strażakiem. Udaliśmy się bowiem z wizytą do strażnicy w Smętowie Granicznym. Miejscowi strażacy pokazali nam cały swój sprzęt, pozwolili zajrzeć do wozu strażackiego, a nawet nas nim przewieźli. Opowiedzieli nam także wiele interesujących rzeczy na temat swojej codziennej pracy. Za gościnę i życzliwość całej jednostce OSP w Smętowie Granicznym serdecznie dziękujemy:-)

maj 2016

Co nieco z rusztu
Piękne, słoneczne majowe dni zmotywowały nas do przygotowania spotkania przy grillu. Ogromna chęć spędzenia czasu na wolnym powietrzu przyczyniła się do sprawnego przygotowania. Dzięki zaangażowaniu grupy wszyscy spędziliśmy ten czas bardzo miło. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Kierownik.

Po raz pierwszy w Skarszewach
Dzięki zaproszeniu mieliśmy okazję uczestniczyć w obchodach XX – lecia działalności Narodowego stowarzyszenia dla osób z upośledzeniem umysłowym Koło w Skarszewach. Dzień ten wywarł na nas ogromne wrażenie. Możliwość spędzenia czasu w tak dużej grupie i tak pięknej oprawie pozostanie na długo w pamięci z nadzieją, że na przyszły rok chciałoby się tam być również.

Ponownie w Ergo Arenie
Edukacji nigdy za wiele, a integracja mile widziana. Po raz kolejny mieliśmy możliwość wyjechać do hali Ergo Arena w Gdańsku. Tym razem lekcja edukacji związana z numerami 998 i 112 połączona była z występem gwiazdy wieczoru Andrzeja Piasecznego, Zespołu La Vita i Raz, dwa, trzy. Całość prowadził Piotr Bałtroczyk.

Słowa są piękne
W kolejnej edycji konkursu poezji miłosnej pt. „Mów do mnie jeszcze”nasz Ośrodek prezentował nasz kolega Andrzej Knop. Podobnie jak w poprzednich edycjach został nagrodzony III miejscem.

czerwiec 2016

W salonie piękności
Jak wiele radości i wdzięczności jesteśmy winni naszym paniom fryzjerkom nie da się opisać słowami. Należałoby to zobaczyć. Z ogromną niecierpliwością oczekujemy kolejnych wizyt.

Sportowe zmagania
Po raz drugi mieliśmy możliwość wziąć udział w Kociewskich Igrzyskach Sportowych Osób Niepełnosprawnych w Pelplinie. Przygotowania trwały i motywacja była odpowiednia. Na jednym stadionie spotkało się kilkanaście ośrodków z całego Pomorza. Owocami tej imprezy są dwa medale zespołowe i cztery indywidualne. Duch walki, jak i zabawy, rozpierał nas. Zwieńczeniem naszego trudu był występ mima Ireneusza Krosnego.

Tam jeszcze nas nie było
Po raz pierwszy mieliśmy możliwość zmierzyć się z taką formą spędzania czasu wolnego. Tym razem wybraliśmy się do kręgielni w Tczewie. Mimo nowego wyzwania wszyscy bardzo aktywnie włączyli się w grę. Zabawa bardzo udana, śmiechu co niemiara i nowe doświadczenie. Po takiej aktywnej rozrywce odpoczęliśmy oglądając film w kinie. Wróciliśmy zmęczeni i zadowoleni. Bardzo chcielibyśmy tam wrócić.

Świat bajek
Tym razem nasi sąsiedzi WTZ zaprosili nas na „Dzień bajkowy”. Całą zabawę uświetniły gry, zabawy, poczęstunek. Do tej zabawy przygotowywaliśmy się przez ostatni miesiąc. Zorganizowaliśmy się i stworzyliśmy rodzinę Smerfów.

lipiec 2016

Odrobina jodu
W związku z tym, że tegoroczne lato nie rozpieszcza nas sprzyjająca aurą, staramy się wykorzystać każdy słoneczny dzień. Korzystając z takiego wybraliśmy się na wycieczkę. Tym razem jednak rozdzieliliśmy się i część z nas pojechała nad morze do Sopotu, a druga grupa wybrała się nad jezioro do Dobrego Brata. Ci z nas, którzy pojechali nad morze, bez reszty oddali się kąpielom w słonej wodzie i relaksowi na plaży. Ogromną przyjemnością był także spacer znanym sopockim deptakiem, na którym atmosfera zawsze jest niepowtarzalna. Druga grupa, spędzająca ten czas w Dobrym Bracie, bawiła się równie dobrze, tylko nad trochę mniejszą wodą;-) Oni także korzystali z kąpieli zarówno tych w jeziorze, jak i słonecznych oraz jeździli rowerem wodnym. Po bardzo aktywnie spędzonym dniu pełnym wrażeń obie grupy powróciły do domów zmęczone, ale bardzo szczęśliwe:-)

Nogi bolały …!!!!!!!
Wakacje w pełni, więc pomimo niesprzyjającej aury dnia 14 lipca postanowiliśmy wybrać się do Gdańska, by zwiedzić tamtejszy ogród zoologiczny. Chociaż mieliśmy ogromne obawy, że na przeszkodzie stanie nam deszcz i nie uda się zobaczyć wszystkiego, tak jednak się nie stało. Z dumą ogłaszamy, że odwiedziliśmy wszystkich mieszkańców oliwskiego zoo i nawet nie zmokliśmy. Pomimo pochmurnego dnia pogoda na szczęście utrzymała się i zaczęło podać dopiero pod koniec zwiedzania. Wszyscy bardzo lubimy zwierzęta i kontakt z nimi sprawia nam naprawdę wiele radości. Dlatego też, pomimo pochmurnej pogody, dzień uznajemy za udany.

sierpień 2016

Na wesoło
Dnia 3 sierpnia do Smętowa zawitał cyrk, więc i nas nie mogło tam zabraknąć. Musimy przyznać, ze występ był naprawdę wspaniały i ogromnie nam się podobał. Było bardzo wesoło. Jesteśmy pod wrażeniem talentu cyrkowych artystów. Najciekawsze były oczywiście te sztuczki, w których brały udział zwierzęta. Musimy się pochwalić, że swój debiut na cyrkowej arenie odnotował nasz kolega Damian, który został wybrany z widowni i wystąpił wraz z klaunami. Damian świetnie sobie poradził i jego debiut zdecydowanie uznajemy za udany:-). To było bardzo miło spędzone popołudnie. Zdecydowanie polecamy tego rodzaju rozrywkę.

wrzesień 2016

Przy ognisku
Tegoroczne lato nie rozpieszczało nas piękną aurą, dlatego też staramy się maksymalnie wykorzystać każdy słoneczny dzień. W związku z tym dnia 02 września wybraliśmy się do Osieka. Tym razem jednak nie kąpaliśmy się, a nad tamtejszym jeziorem zorganizowaliśmy sobie ognisko. Było bardzo naprawdę bardzo miło. Wypoczęliśmy na świeżym powietrzu. To był nieprawdę udany dzień.

W innym świecie
Takie wycieczki jak ta zdarzają się niezwykle rzadko i już na zawsze pozostają w naszej pamięci. W dniach 07 – 08 września wybraliśmy się bowiem do Mikołajek, gdzie zatrzymaliśmy się w hotelu „Gołębiewski”. Po raz pierwszy mieliśmy okazję zamieszkać w hotelu tej klasy, dlatego było to dla nas wszystkich ogromne przeżycie i długo wyczekiwane wydarzenie. Aby jak najlepiej spożytkować spędzony tam czas staraliśmy się skorzystać ze wszystkich oferowanych prze hotel atrakcji. Nie odmówiliśmy sobie pobytu w różnego rodzaju saunach, jacuzzi, na basenach czy w jaskini solnej. Wieczorem udaliśmy się na dyskotekę, gdzie bez reszty oddaliśmy się szaleństwom na tanecznym parkiecie. Byliśmy także na przejażdżce po okolicy bryczką z przepięknymi końmi. Podczas tego pobytu czuliśmy się tak, jak byśmy przenieśli się do innego, bardzo luksusowego świata, który dotąd był dla mas niedostępny. Szkoda, że wszystko, co dobre, tak szybko się kończy i nim zdążyliśmy się obejrzeć trzeba było wracać do domów.

 Już po raz piąty
Od kilku lat regularnie organizujemy Spotkania Integracyjne z Elementami Kultury Kociewskiej. W tym roku odbyła się już ich piąta edycja. Jest nam niezmiernie miło, że z roku na rok Spotkania te cieszą się coraz większą popularnością i swą obecnością zaszczyca nas coraz więcej osób. W tym roku impreza ta nabrała wyjątkowego rozgłosu. Pisała o nas lokalna prasa i po raz pierwszy relację z naszego spotkania można było później zobaczyć w Internecie. A wszystko to za sprawą wyjątkowych gości, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i zaszczycili nas swą obecnością. Jesteśmy niezwykle dumni i wdzięczni, że w tym dniu był z nami m.in. biskup pomocniczy Wiesław Śmigiel, a całe Spotkanie prowadziła Pani Mirosława Moller. Tegoroczne Spotkanie przebiegało pod hasłem „Ginące zawody na Kociewiu”. Część artystyczną rozpoczął występ uczniów z PSP w Kamionce i PG w Smętowie Granicznym, którzy nawiązując do przypadającej w tym roku 1050 rocznicy, przedstawili inscenizację dotyczącą chrztu Polski. Wspaniale zaprezentowali się także nasi koledzy i koleżanki z Gniewa oraz Skórcza, za co w tym miejscu bardzo serdecznie im dziękujemy. W związku z hasłem przewodnim Spotkania nie mogło zabraknąć stoisk tematycznych. Nasi goście mogli zobaczyć rzeźby pana Jerzego Kamińskiego, obrazy pani Barbary Brzeskiej, haft kociewski Pani Ewy Hałas, instrumenty kociewskie wykonane przez Pana Bogdana Olszynka oraz stoisko pszczelarskie Pana Zdzisława Urban. Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na biesiadę. Jak co roku dla naszych gości przygotowaliśmy tradycyjny kociewski poczęstunek, a o oprawę muzyczną zadbał zespół „za – Nim pójdziemy” ze Smętowa Granicznego. Wszystkim zaangażowanym w organizację Spotkania bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc, a naszym gościom za udział i obecność. Do zobaczenia za rok.

Rywalizacja – integracja
Dnia 14 września, na zaproszenie naszych przyjaciół z Gniewa, udaliśmy się do Maciejówki, gdzie zorganizowali oni spotkanie integracyjne. Oprócz nas do wspólnej zabawy gospodarze zaprosili jeszcze kilka innych sąsiednich ośrodków. Były zawody sportowe. Mieliśmy okazję wykazać się w wielu konkurencjach. Organizatorzy nie zapomnieli także o poczęstunku. Za milo spędzony dzień przyjaciołom z Gniewa serdecznie dziękujemy.

U stóp naszej j Matki
Pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Piasecznie podczas tamtejszego opustu to już stały punkt w naszym wrześniowym kalendarzu. Co prawda w tym roku nie mogliśmy tam być, jak zazwyczaj, w dniu poświęconym chorym, jednak pojechaliśmy dnia następnego, który poświęcony był modlitwom za ojczyznę oraz w intencji kapłanów i powołanych. Jak co roku uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a następnie udaliśmy się do studzienki, by nabrać sobie święconej wody. Piaseckiej Pani podziękowaliśmy za otrzymane dobro oraz przedstawiliśmy nasze troski i kłopoty ufając, że znajdziemy w niej powierniczek naszych spraw i pocieszycielkę. Ave Maria.

 październik 2016

Ale adrenalina ……….!!!!!!!!
Dnia 05 października wybraliśmy się do Redy, gdzie niedawno otwarto Aquapark. Chociaż bywaliśmy już w takich miejscach, to wywarło na nas szczególne wrażenie. Wystrój hali basenowej nawiązuje do skandynawskiej legendy o Krakenie. To, co wyróżnia ten Aquapark od innych, to przeszklona zjeżdżalnia znajdująca się pod wodą biegnąca przez rajskie akwarium, w którym pływają najprawdziwsze rekiny z Sir Lanki!!!!!! Spędziliśmy tam naprawdę wspaniały dzień. Zabawom w wodzie nie było końca. Spotkała nas tam moc atrakcji i wrażeń. Doskonały pomysł na aktywny wypoczynek w jesienno – zimowy czas, gdy ze względu na niesprzyjającą aurę często spędzamy czas w domu przed telewizorem. Naprawdę serdecznie polecamy. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy.

Z mapą w ręku
Dnia 7 października już po raz kolejny wzięliśmy udział w cyklicznej imprezie organizowanej przez ŚDS w Osieku pn. „Razem raźniej”. Aby dojść do celu musieliśmy wykazać się umiejętnością czytania mapy i orientacji w terenie. Zgodnie ze wskazaniami mapy, spacerując po całym Osieku, docieraliśmy do kolejnych punktów, gdzie zbieraliśmy hasła. Dopiero po zebraniu wszystkich i złożeniu w całość utworzyły one jedną sentencję będącą rozwianiem zagadki. Konkurs bardzo trudny i wymagający, ale satysfakcja z rozwiązania ogromna.

Złoty Anioł 2016
W tym roku już po raz kolejny mieliśmy przyjemność uczestniczyć w gali „Złoty Anioł 2016”, która odbyła się 14 października. Jej pomysłodawcą i organizatorem są Warsztaty Terapii Zajęciowej w Skarszewach działające przy PSOUU Koło w Skarszewach. Podczas uroczystej gali rozstrzygnięto IV Powiatowy Konkurs Plastyczny, którego tematem przewodnim były „Anioły Jana Pawła II”. Do konkursu zgłoszono 47 prac z 12 placówek z terenu powiatu starogardzkiego działających na rzecz dorosłych osób niepełnosprawnych. Do konkursu przystąpiło także czworo z nas – Teresa Piórek, Damian Barabaś, Franciszek i Wiesława Chyła. Jest dla nas wielką radością i powodem do dumy, że m. in nasze prace zostały docenione i nagrodzone. Nasza koleżanka Teresa stanęła bowiem na najwyższym stopniu podium, Damian zajął trzecie miejsce, a prace Franciszka i Wiesi zostały niewyróżnione. Podobnie jak w ubiegłych latach zorganizowano także Plebiscyt „Zloty Anioł 2016” na najsympatyczniejszą uczestniczkę/uczestnika WTZ lub ŚDS. Po raz pierwszy postanowiono także analogiczną nagrodę „Zloty Aniołek 2016” przyznać w kategorii dziecięcej. Wszystkim laureatom Plebiscytu oraz konkursu plastycznego serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia za rok.

Wycieczka po kontynentach
Dnia 18 października po raz pierwszy udaliśmy się na wycieczkę do Poledna. Musimy przyznać, że wizyta w tym miejscu wywarła na nas ogromne wrażenie i na długo pozostanie w naszej pamięci. Mieliśmy bowiem okazję by uczestniczyć w multimedialnej wystawie edukacyjno – przyrodniczej odbywając jednocześnie wycieczkę po poszczególnych kontynentach i „oko w oko” zetknąć się z ponad 200 gatunkami zwierząt. Po tak ekscytującej podroży przyszedł wreszcie czas na obiad. I tu znów miła niespodzianka. Jedzenie przepyszne, podane bardzo elegancko, jak w najlepszej restauracji. Było naprawdę super. Bardzo się cieszymy, że niedaleko nas są tak interesujące miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć. Wszystkim serdecznie polecamy.

listopad 2016

W kręgielni
Od czasu pierwszego wyjazdu w takie miejsce nasi uczestnicy polubili tę formę spędzania wolnego czasu, więc 15.11.2016r. po raz kolejny odwiedziliśmy kręgielnie w ramach treningu spędzania czasu wolnego, treningu interpersonalnego i zajęć ruchowych. Nauka zdrowej rywalizacji, pracy w grupie, ale przede wszystkim świetna zabawa!!!

Czary-mary
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, podczas której można się oderwać od szarej rzeczywistości i przenieść w świat fantazji. Z tej okazji 24 listopada w Środowiskowym Domu Samopomocy w Osieku odbyła się zabawa andrzejkowa. DJ zadbał, by podczas zabawy nie zabrakła największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Dzięki temu wszyscy wspaniale się bawili od pierwszej do ostatniej minuty. Jak każe tradycja, nie obyło się bez wróżb. Każdy, kto chciał, mógł poznać jak może potoczyć się jego przyszłość. W przerwach między wróżbami i tańcami był czas na pyszne jedzenie. Wszyscy uczestnicy zakończyli zabawę w świetnych nastrojach i teraz czekają na kolejną już w przyszłym roku…

grudzień 2016

W Katedrze
6 grudnia z okazji Mikołajek nasza grupa odwiedziła miasto Pelplin. Mieliśmy okazję zwiedzić Bazylikę Katedralną i poznać jej daleką historię w towarzystwie przewodnika. Zwiedziliśmy piękne Ogrody Biskupie i zobaczyliśmy z bliska jak wygląda Pałac Biskupi. Przy okazji pobytu w Pelplinie odwiedziliśmy także mieszkającego w tym mieście byłego uczestnika naszego Domu.

Z szopka w Sopocie
7 grudnia odbył się finał konkursu plastycznego : VIII Edycja Sopockiej Szopki Bożonarodzeniowej. W Sopocie nagrodzono najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe wykonane przez osoby niepełnosprawne intelektualnie. Do konkursu, który już po raz ósmy zorganizował Środowiskowy Dom Samopomocy- Ośrodek Adaptacyjny działający w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie, zgłoszono prace z całego województwa pomorskiego. W konkursie brało udział 23 prac zbiorowych i indywidualnych zgłoszonych z 12 ośrodków. Uczestnicy naszego domu zostali laureatami II miejsca. Aż w Sopocie zostawiliśmy po sobie ślad w postaci pięknych szopek Bożonarodzeniowych stylizowanych na zabytki Sopotu. Trudne wyzwanie, ale nasi odważni i kreatywni uczestnicy podołali zadaniu na medal, a właściwie na puchar.

Spotkanie opłatkowe
W piątek 9 grudnia w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Smętowie Granicznym odbyło się spotkanie wigilijne dla osób starszych i potrzebujących opieki z gminy Smętowo Graniczne. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących pomocy w Lalkowych wraz z urzędem gminy Smętowo Graniczne. Słowo do przybyłych mieszkańców gminy skierowała prezes stowarzyszenia, wicestarosta starogardzki Kazimierz Chyła wraz z radnym powiatowym, wójt gminy Anita Galant oraz ks. Proboszcz Leszek Kozłowski. Uroczystość uświetnił śpiew scholii parafialnej oraz chór „Złota Jesień”. Wieczór prowadził ks. Andrzej Taliński.

Wigilia
Wigilia to ten wyjątkowy dzień, w którym wszyscy siadamy za stołem jacyś odmienieni. Tak było i u nas 20 grudnia. Od samego rana wszyscy krzątali się po kuchni aby dokończyć wigilijne przysmaki a także po naszym salonie aby przygotować stół. Gdy wszystko było gotowe przybyła pani kierownik, władze gminy i wszyscy inni zaproszeni goście, którzy wspólnie z nami tworzą nasza wielka rodzinę. Przed rozpoczęciem wigilii obejrzeliśmy krótką inscenizację Jasełek przygotowaną przez uczestników. Po podzieleniu się opłatkiem i złożeniu serdecznych życzeń usiedliśmy za stołem, na którym znajdowały się tradycyjne świąteczne potrawy. Gdy zaczęliśmy śpiewać kolędy musiał nas usłyszeć Święty Mikołaj i przyszedł do nas z krocie upominków. Wspólne kolędowanie dało nam wiele radości.

Wszystkim życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia !!!