Przejdź do treści Przejdź do lewej kolumny Przejdź do stopki

Z życia ŚDS – rok 2019

STYCZEŃ

WIZYTA DUSZPASTERSKA

Przełom Nowego i Starego roku to w naszej chrześcijańskiej kulturze tradycyjnie czas kolęd. Dlatego też dnia 16 stycznia 2019 roku do naszego Ośrodka z doroczną wizytą duszpasterską przybył Ksiądz Proboszcz miejscowej parafii Wojciech Kardyś.

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

W niedzielne popołudnie 27 stycznia 2019 roku w Kościele pw. Św. Barbary w Lalkowach odbył się Międzyparafialny Koncert Kolęd i Pastorałek pn. „Kolandy Lólków Naszych”. W Przeglądzie udział wzięło ponad stu wykonawców. Wśród nich były grupy i soliści. Z ogromną przyjemnością wystąpiła również grupa naszych uczestników. Po uhonorowaniu dyplomem i upominkami wróciliśmy zadowoleni do Ośrodka pełni optymizmu na spotkanie w przyszłym roku.

LUTY

„MISZMASZ, CZYLI KOGEL-MOGEL 3”

Tegoroczne Walentynki postanowiliśmy spędzić w nieco inny niż zazwyczaj to bywało sposób. W związku z tym wybraliśmy się tego dnia do kina. Wybór filmu, wobec niedawnej premiery, chyba dla wszystkich był oczywisty – Miszmasz, czyli Kogel – Mogel 3. To trzecia już część kultowej komedii Kogel – Mogel. Przyznać trzeba, że w niczym nie ustępuje ona dwóm pozostałym. Doborowa obsada aktorska, rozbawiające do łez dialogi oraz zaskakująca fabuła. Bawiliśmy się naprawdę wyśmienicie. Wszystkim gorąco polecamy. To trzeba zobaczyć.

„KONCERT MARKOWSKA I PRZYJACIELE”

To już kolejny raz kiedy wybieramy się do gdańskiej Ergo Areny, by uczestniczyć w odbywającym się tam koncercie z cyklu „997 i 112 numery naszych przyjaciół”. Ty razem swoje największe przeboje zaśpiewała jedna z naszych ulubionych artystek – Patrycja Markowska. Bawiliśmy się znakomicie. To był wspaniały wieczór.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

Tegoroczny karnawał powoli dobiega końca, dlatego też postanowiliśmy wykorzystać ten czas i z okazji Ostatek zorganizowaliśmy w GOKSiR w Smętowie Granicznym zabawę. Naszych gości zaprosiliśmy do krainy Smerfów. Wszyscy przebraliśmy się za te przemiłe niebieskie stworzonka. Dzięki prowadzącemu spotkanie animatorowi każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

KWIECIEŃ

SWAROŻYN

Dnia 09 kwietnia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie odbył się XVII Regionalny Przegląd Tradycji i Zwyczajów Wielkanocnych. W tegorocznej edycji wzięło udział 16 zespołów KGW i DPS-ów z całego Kociewia. Celem przeglądu jest pobudzanie aktywności społeczeństwa wiejskiego oraz promocja działań związanych z rozwojem wrażliwości estetycznej inspirowanej kulturą i tradycją. Udział w tym przeglądzie to już nasza wielkanocna tradycja. To wspaniała okazja, by podzielić się swymi umiejętnościami i nowymi technikami z pozostałymi uczestnikami przeglądu.  Już dziś czekamy na kolejną edycję. Do zobaczenia za rok.

TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH

To już trzecia edycja organizowanego przez naszych przyjaciół z Gniewu Turnieju Gier Planszowych. W związku z tym, że bardzo lubimy planszówki, chętnie podjęliśmy wyzwanie i wzięliśmy udział w konkursie. Przez kilka tygodni poprzedzających termin turnieju codziennie ćwiczyliśmy grając w gry, które w tym roku wskazali organizatorzy. Trud się opłacił, gdyż ostatecznie nasza drużyna w składzie Anita Majewska, Henryk Przywara, Damian Barabaś, Mirosław Kreja, Ewa Kowalska, Henryk Podebski zajęła drugie miejsce. Zarówno naszym koleżankom i kolegom jak i pozostałym nagrodzonym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą wspólną zabawę.

KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

W tym roku po raz pierwszy Ksiądz Proboszcz miejscowej Parafii zorganizował Konkurs Palm Wielkanocnych, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w Niedzielę Palmową. Konkurs spotkał się z   ogromnym zainteresowaniem miejscowej społeczności. Udział wzięli mali i duzi, osoby prywatne oraz organizacje. Wszystkie palmy były naprawdę przepiękne i każda zachwycała, dlatego też organizator podjął decyzję, że wszystkie zajmują pierwsze miejsce !!!!!! Miejmy nadzieję, iż konkurs ten już na stałe wpisze się w miejscową tradycję, a wykonywane palmy z roku na rok będą coraz wyższe i piękniejsze.

ŚNIADANIE WIELKANOCNE

To dziś nadszedł ten dzień, kiedy jak co roku wraz z zaproszonymi gośćmi zasiadamy przy wspólnym stole, by spożyć Śniadanie Wielkanocne. Baby i mazurki, żur i biała kiełbasa oraz oczywiście jajka. Tego na naszym wielkanocnym stole zabraknąć nie mogło. Za przybycie serdecznie dziękujemy Wójtowi Gminy Smętowo Graniczne Pani Anicie Galant, Pani Marlenie Koksa oraz Kierownikowi GOPS Pani Marioli Wolnik. Ogromną, przemiłą niespodzianką były także prezenty od wielkanocnego zajączka.

NA ŻAGLACH BEZ BARIER

Nasi koledzy z Osieka postawili przed nami nie lada wyzwanie. Wraz z ZHP Starogard Gdański oraz Żeglarzami Morza Kociewskiego zorganizowali oni cykl spotkań pn. „Na żaglach bez barier IV”, który odbywać się będzie od kwietnia do października. Nauka szant, wiązania węzłów, gry i zabawy plenerowe – to tylko niektóre z przewidzianych przez organizatorów atrakcji. Spotkania będą miały charakter konkursu, a zostanie on podsumowany 23 października. Miejmy nadzieję, że nie zostaniemy „za burtą” i znajdziemy się na podium konkursu. Ahoj przygodo !!!

MAJ

SZPĘGAWSK

Za kilka miesięcy obchodzić będziemy 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dlatego też postanowiliśmy zorganizować „żywą lekcję historii” i wybraliśmy się do Lasu Szpęgawskiego – miejsca, gdzie hitlerowcy dokonali mordu ponad 7 tys. osób z Kociewia, głównie ze Starogardu Gdańskiego i Tczewa. Wystrzelano tu m.in. wszystkich chorych ze szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Masowe egzekucje rozpoczęły się 13 września 1939 r. i trwały do miesięcy wiosennych 1940 r. W lesie tym zginęła polska inteligencja Kociewia, działacze polityczni i społeczni, nauczycielstwo, chłopi, kupcy, księża i robotnicy. Wielką grupę robotników tczewskich rozstrzelano w styczniu 1940 r. podejrzewając ich o podpalenie fabryki. Wśród pomordowanych znaleźli się również liczni Żydzi.

SKARSZEWY

Dnia 23 maja 2019 roku już po raz kolejny uczestniczyliśmy w festynie organizowanym przez PSONI Koło w Skarszewach z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnoprawnością Intelektualną. W tym roku festyn odbywał się pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. W programie m.in. przejście marszu godności ulicami Skarszew, mini maraton tańca ZUMBA, występ młodzieży z ZSP w Skarszewach, zawody sportowe ora wiosenny przegląd piosenek – koncert bebniarzy. Główną atrakcją festynu był występ gwiazdy Ryszarda Bazarnik (bębniarz). Organizatorom seredecznie dziękujemy za zaproszenie. Do zobacznia za rok.

RYNKÓWKA

29 maja 2019 roku mieliśmy zaszczyt i ogromną przyjemność wziąć udział w kolejnej edycji konkursu poezji miłosnej organizowanego przez warsztaty Terapii Zajęciowej w Lalkowych „Mów do mnie jeszcze”. W tym roku konkurs odbył się w Grabowym Dworze w Rynkówce. Jury oceniało każdą recytację kierując się następującymi kryteriami: opanowani pamięciowe utworu, wyrazista dykcja, warsztat recytatorski (tempo, głośność, gest, mimika, swoboda wypowiedzi, poprawna intonacja i emisja), oryginalność interpretacji, rozumienie tekstu. Konkurencja była ogromna. W konkursie udział wzięło 12 uczestników z innych ŚDS-ów oraz WTZ-ów. Nasz Dom reprezentował Mirosław Kreja z wierszem Bolesława Leśmiana pt. „Pieszczota”, który zajął III miejsce oraz Andrzej Knop z wierszem Bolesława Leśmiana pt. „Wieczorem”, który otrzymał wyróżnienie. Wielkie brawa i gratulacje dla wszystkich uczestników.

CZERWIEC

KOŃCZEWICE

Bardzo lubimy sportowe wyzwania, dlatego też z ogromną przyjemnością wzięliśmy udział w VIII Integracyjnych Zawodach Sportowych organizowanych przez ŚDS w Kończewicach wspólnie z tamtejszym Stowarzyszeniem na Rzecz Oparcia Społecznego i Rozwoju „Perspektywa”. Zgodnie z ustalonym przez gospodarzy regulaminem każdy z uczestników musiał wytypować 5 osobową drużynę (plus kapitan), która mogła wziąć udział w 10 z 13 zaplanowanych konkurencji. Zainteresowanie zawodami było bardzo duże, gdyż wzięło w nich udział aż 16 drużyn. Po podsumowaniu wyników okazało się, że nasza reprezentacja wywalczyła trzecie miejsce!!! Naszym koleżankom i kolegom oraz pozostałym nagodzonym serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia za rok.

PELPLIN

Zachęceni sukcesem odniesionym w Kończewicach dwa dni późninej udaliśmy się do Pelplina, by wziąć udział w XII Kociewskich Igrzyskach Sportowych Osób Niepełnosprawnych Pelplin – Pomorze – Polska 2019. Dobra passa nas nie opuszczała, gdyż nasza koleżanka Ewa Kowalska wywalczyła I miejsce w rzucie piłeczka palantową. Oprócz możliwości sprawdzenia się w licznych konkurencjach sportowych na uczestników czekało wiele dodatkowych atrakcji – m. in. mecz piłki nożnej gwiazd sportu i telewizji oraz Turboshow – konkurs prowadzony przez Bartka Ignacika i Grzegorza „Gabora” Jędrzejewskiego znanych z programy „TURBOKOZAK”. Gospodarze zadbali także o pyszny poczęstunek. Wszystkim uczestnikom i organizatorom dziękujemy za wspaniałe sportowe emocje i walkę fair play. Już dziś z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Igrzysk.

DODA

Dnia 14 czerwca br. wybraliśmy się do Gdańska, by wziąć udział w seminarium z zakresu ochrony przeciwpożarowej pn. „998 112 numery twioch przyjaciół” połączonym z koncertem znanej wokalistki popowej – Doda. To wydarzenie, w którym regularnie uczestniczymy od kliku lat doskonale łączące ze sobą funkcję edukacyjną i rozrywkową. Jak zwykle bawiliśmy się wyśmienicie, a przy okazji przypominaliśmy sobie najważniejsze zasady z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

DZIEŃ MEKSYKAŃSKI

Dnia 18 czerwca 2019 roku za sprawą naszych sąsiadów mieliśmy okazję przenieść się do kolorowego Meksyku. Zorganizowany przez nich Dzień Meksykański pełen był ciekawostek i atrakcji.  W programie znalazł się m in. rzut sombrero na kij, rozbijanie piniaty, konkurs na najładniejszy strój Meksyku. Za wspaniałą zabawę i miło spędzony czas gospodarzom i gościom dziękujemy. A swoją drogą ciekawe, gdzie przeniesieni zostaniemy za rok 🙂

URODZINY

Dnia 21 czerwca 2019 roku nasz kolega Mirosław Kreja obchodził urodziny. Z tej okazji zaprosił on nas do swojego ogrodu, gdzie odbyło się huczne przyjęcie. Jak na urodziny przystało nie zabrakło tortu urodzinowego oraz innych przepysznych słodkości. Zabawa była przednia. Naszemu jubilatowi jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia oraz pięknie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie.

OSIEK

W dniu 26 czerwca 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie żeglarskie w Osieku. Nasi uczestnicy próbowali swych sił na wodzie. Każdy z nich mógł popływać żaglówką. Organizatorzy przygotowali również różne konkurencje sportowe na plaży. Na najlepszych czekały nietypowe nagrody – przepyszne ciasteczkowe medale. Po zakończeniu zmagań sportowych przyszedł wreszcie czas  na  ognisko i kiełbaski.